Projekt tarasu vs projekt ogrodu

25 listopada, 2019

projekt tarasu

Jakie są różnice podczas projektowania tarasu i ogrodu? W tym wpisie postaramy się to wyjaśnić. Nie znajdziecie tutaj odpowiedzi na pytanie jak przebiega proces projektowy i co zawiera projekt, ponieważ wyjaśniłyśmy to już na przykładzie projektu ogrodu (ZOBACZ WPIS: CO ZAWIERA PROJEKT OGRODU?, a także PROJEKT A KONCEPCJA OGRODU – CZYM SIĘ RÓŻNIĄ?). Zarówno projekt tarasu jak i ogrodu składa się z tych samych, wspólnych etapów, dlatego wszystkich dociekliwych zapraszamy do zapoznania się ze starszymi wpisami. W tym poście postaramy się skierować Waszą uwagę na inne aspekty, o których często się zapomina.

Projekt tarasu można przyrównać bardziej do projektu mieszkania niż ogrodu, ponieważ z reguły jego powierzchnia jest mniejsza. Podkreślamy „z reguły”, ponieważ zdarzają się sytuacje, w których Klienci dysponują większą powierzchnią tarasu niż ogrodu. Jednak w przeważającej części tarasy, czy balkony są mniejsze. Co za tym idzie i z czym jest to związane?

|

1. Wyższa cena za metr kwadratowy

Mówi się, że „małe jest piękne”, ale już nie wspomina się o tym, że „małe jest w cenie”. Każdy projektant wie, że niewielkie przestrzenie aranżuje się o wiele trudniej, niż duże. Dlaczego? Zasada jest bardzo prosta. Na niewielkiej powierzchni mamy ograniczone pole manewru, musimy wszystko trzy razy dobrze przemyśleć, aby funkcjonalnie powiązać ze sobą wskazane przez Klienta elementy, a przy tym wszystkim uniknąć „efektu stłoczenia przestrzeni”. Duże ogrody dają projektantom więcej swobody, na wszystko przecież znajdzie się miejsce skoro mamy do dyspozycji aż 1500 metrów kwadratowych. W związku z tym przyjęto zasadę – im mniejsza powierzchnia do zagospodarowania, tym cena za metr kwadratowy projektu jest wyższa. 

|

2. Dokładność na wagę złota

Na niewielkiej przestrzeni jaką stanowi taras każdy centymetr jest na wagę złota. Musicie mieć świadomość, że jeśli w ogrodzie „zgubicie” 15 cm to nikt tego nie zauważy, natomiast w projekcie tarasu każde 15 cm ma znaczenie i nie ma miejsca na pomyłkę.

|

3. Krótszy czas oczekiwania na projekt

Na pewno nie jest zaskoczeniem, że im mniejsza powierzchnia do zaaranżowania tym czas wykonania projektu się skraca. Zgadza się, choć nie można tego brać dosłownie, ponieważ ta zasada sprawdza się porównując dwa skrajne przypadki – przygotowanie projektu tarasu o wielkości 30 metrów kwadratowych i projektu ogrodu o powierzchni 1000 metrów kwadratowych. W momencie gdy mamy do zagospodarowania mniejszy ogród, na przykład o wielkości 250 metrów kwadratowych, wówczas czas pracy jest porównywalny do czasu opracowania projektu tarasu wielkości 30 metrów kwadratowych. 

|

4. Realistyczne wizualizacje 

Tarasy traktowane są jak wnętrza. Bardziej skupiamy się na dodatkach, elementach wyposażenia, rozwiązaniach materiałowych i kolorystyce niż…roślinach. W związku z tym czas przygotowywania wizualizacji nie jest krótszy, za to stopień realistyczności może być wręcz powalający! Mnogość programów do projektowania dała ogromne możliwości architektom i grafikom, aby mogli wzajemnie prześcigać się w precyzji przygotowywania kolejnych wizualizacji. Porównując wizualizację wnętrza i ogrodu łatwo dostrzec, że zdjęcie przedstawiające ogród jest na pewno wizualizacją, przy wnętrzach można mieć z tym dylemat. Wynika to z dostępności, jakości i stopnia szczegółowości modeli roślin, które często wyglądają na plastikowe. W naturze wszystko jest unikatowe, nie ma dwóch identycznych roślin, a przecież wszystkie modele 3d są takie same. To właśnie dlatego w przypadku elementów wytwarzanych przez człowieka dokładne odwzorowanie wyposażenia wnętrz sprawia, że wizualizacje są tak realistyczne. 

taras minimalistyczny