Co zawiera projekt ogrodu?

16 stycznia, 2017

projekt ogrodu

Co zawiera projekt ogrodu? To jedno ze standardowych pytań zadawanych przez Klientów podczas pierwszej rozmowy telefonicznej. Chcąc wybrać odpowiednie biuro projektowe Klienci wcześniej zasięgają informacji u źródła, a więc w wybranych firmach, które „Wujek Google” w wyszukiwarce uplasował na pierwszej stronie. Każdy z nas ma prawo wyboru, dlatego uważamy, że to uzasadnione zachowanie wśród Klientów, tym bardziej, że rynek architektury krajobrazu jest dość szeroki. W zasadzie to każdy z nas lubi wiedzieć za co płaci, szczególnie w przypadku rzeczy, które są nienamacalne podczas „zakupów”, jak projekt. To tak jak z wizytą u fryzjera, wiesz że coś się zmieni, ale nie wiesz czy na lepsze, czy na gorsze. Zatem nie ma nic złego w tym, że wielokrotnie przedstawiamy naszym potencjalnym Klientom schemat opracowywania projektu. Jednak nie każdy pseudo projektant czy też amator (nie bójmy się określeń w stosunku do osób, które z architekturą krajobrazu nie mają nic wspólnego) wpisuje się w ten kanon. Istnieje dość szeroka grupa osób oferująca kompleksowe usługi projektowe za pośrednictwem stron ogłoszeniowych. Co więc zawiera ta kompleksowa usługa, która zazwyczaj wykonywana jest przez osoby bez wykształcenia i wiedzy technicznej? Lepiej nie będziemy drażnić siebie i naszych kolegów z branży, tylko dla przeciwwagi odpowiemy na pytanie: Co powinien zawierać dobry projekt ogrodu? W ten sposób Klientom pomożemy ustrzec się pomyłki przy wyborze niewłaściwego biura projektowego, a wszystkim amatorom damy do zrozumienia, że bacznie obserwujemy to co się dzieje na rynku i że jako architekci krajobrazu nie damy sobie mydlić oczu projektami gratis.

|

| CO POWINIEN ZAWIERAĆ DOBRY PROJEKT OGRODU?

1. INWENTARYZACJA TERENU I ROZMOWA Z KLIENTEM

Projekt to nie tylko myśli twórcze projektanta przelane na papier. To także wizja lokalna na  terenie inwestycji, rozmowa z Klientem, jego oczekiwaniami i obawami. Niestety nie każdy projektant o tym pamięta i coraz częściej spotykamy się z usługami projektowymi wykonywanymi online, bez przeprowadzenia inwentaryzacji i sprawdzenia warunków glebowych w ogrodzie. Nie potrafimy zaufać wróżbiarstwu, czy też odczytać z kart jakie warunki panują w ogrodzie naszego Klienta, dlatego równocześnie nie możemy wyjść z „zachwytu”, gdy słyszymy, że ktoś kupił projekt przez internet.

|

2. KONCEPCJA

Koncepcja – kolejny etap zmagań projektowych. W momencie, kiedy architekt poznał upodobania swojego Klienta, zabiera się za tworzenie koncepcji ogrodu w formie planu 2D. Co na takim planie powinno się znajdować? Odpowiedź jest prosta – IDEA architekta przelana na papier. Koncepcja to nic innego jak propozycja kształtów i wzajemne położenie elementów w przyszłym ogrodzie, takich jak: układ nawierzchni i roślinności, a także małej architektury. Standardowo koncepcje ogrodów wykonywane są w skali ułatwiającej Klientom odczytanie wizji projektanta (1:200, 1:250). Ważne, aby poszczególne elementy na planie były opisane z przykładowym zestawieniem proponowanych gatunków roślin lub wstępnych wymiarów np. altany, czy tarasu. Dodatkowym elementem, który ułatwia przedstawienie idei koncepcji są wizualizacje wykonywane ręcznie bądź komputerowo, ukazujące najważniejsze elementy w przyszłym ogrodzie. Zdarza się, że projektanci dołączają także zdjęcia referencyjne, jako dodatkowe inspiracje dla Klientów np. zdjęcie podjazdu wykonanego z proponowanej w koncepcji kostki betonowej itp. Całość koncepcji powinna być opatrzona szczegółowym opisem proponowanych rozwiązań projektowych.

|

3. KONSULTACJA Z KLIENTEM

Po przekazaniu koncepcji następuje bardzo ważny moment dla projektantów. Nieprzespane noce w oczekiwaniu na decyzję Klienta. Czy koncepcja się spodoba? Przeważnie po kilku dniach od jej przekazania, projektanci konsultują przemyślenia Klientów w stosunku do idei projektu. Jest to bardzo ważny moment, ponieważ częścią pracy każdego architekta jest nawiązanie dialogu z Klientem i ustalenie wspólnej linii działania. Bardzo rzadko zdarza się, że koncepcja w 100% zostaje zaakceptowana. Często po przeanalizowaniu koncepcji dodatkowa „burza mózgów” pomaga w jej ulepszeniu. W momencie kiedy poprawa koncepcji spełni oczekiwania projektanta i Klienta, należy świętować sukces 🙂

|

4. PROJEKT TECHNICZNY

Tak naprawdę to już tylko formalność. W momencie, kiedy projektant ma gotową koncepcję, na jej podstawie przygotowuje szczegółowy rysunek techniczny z roślinnością oraz nawierzchnią. Jak powinien wyglądać projekt techniczny? Przede wszystkim powinien być czytelny dla wykonawcy, aby w miarę gładko przebiegła jego praca podczas zakładania ogrodu. Projekt uwzględnia wymiarowanie działki, rabat i ścieżek. W przypadku projektowanych konstrukcji architekci dołączają przekroje elementów takich jak altana czy donica. Jednak najważniejszą rzeczą jest spis roślin i plan 2D z ich rozmieszczeniem. Tworząc tabelaryczne zestawienie, czy też spis roślinności projektanci często stosują zasadę osobnej klasyfikacji drzew i krzewów liściastych, iglastych, bylin oraz pnączy. Zazwyczaj podaje się nazwę polską i łacińską poszczególnych gatunków oraz porządkuje się je według kolejności alfabetycznej. Pamiętajmy o tym, aby zwrócić uwagę, czy na rzucie każdej z rabat na planie 2D znalazł się wzór: liczba porządkowa z tabeli, ilość roślin na danej rabacie oraz rozstawa w jakiej należy je sadzić. Będziemy mieli wtedy pewność, że projekt został wykonany rzetelnie.