Projekt a koncepcja ogrodu – czym się różnią?

4 maja, 2017

Z reguły nie wyceniamy osobno koncepcji ogrodu, ponieważ nasi Klienci zdają sobie sprawę, że kompleksowy projekt ogrodu obejmujący koncepcję i rozwiązania techniczne umożliwi im jego realizację od A do Z. Jednak zdarzają się sytuacje, w których Inwestorzy proszą nas tylko o koncepcję. Warto w takiej sytuacji nakreślić im co wchodzi w skład koncepcji ogrodu, aby od początku wiedzieli na co się nastawić. W ten sposób unikniemy „przekroczenia granicy” podczas procesu projektowego. Poniżej przedstawiamy Wam najistotniejsze różnice pomiędzy koncepcją a kompleksowym projektem, które pomogą zrozumieć w czym tkwi sedno sprawy 🙂

|

| Jak wygląda koncepcja ogrodu?

Koncepcja ogrodu obejmuje rzut poziomy w skali oraz przedstawia zarys kształtów rabat, trawnika, nawierzchni i ewentualnych elementów dodatkowych, takich jak altana, czy pergola. Do planu przygotowywana jest legenda lub odnośniki do najważniejszych fragmentów tworzących przyszły ogród np. niewielkie drzewo podsadzone barwnymi bylinami, czy grupa trzech sosen czarnych. Treści zawarte w koncepcji nie obejmują detalicznych informacji o wybranych gatunkach roślin. Projektant może to zrobić, ale nie musi, ponieważ etap koncepcji nie polega na szczegółowym ustalaniu składu gatunkowego roślin w ogrodzie. To zadanie czeka go na etapie projektu technicznego, gdzie będzie mógł rozwinąć skrzydła i poszaleć jak artysta malarz, z tą różnicą, że skupi się na doborze palety barw bylin. Na etapie koncepcji architekt może przedstawić Klientowi wizualizacje poszczególnych fragmentów ogrodu, które przybliżą mu idee wizji projektowej. Więcej na ten temat możecie poczytać w poście WIZUALIZACJA – CZĘŚĆ PROJEKTU, CZY DODATEK?

|

| Pierwsza konsultacja z Klientem i ostatnia poprawa koncepcji

Po przedstawieniu Klientowi koncepcji, następuje etap jej konsultacji. W przypadku gdy wszystko poszło gładko i absolutnie nic nie trzeba poprawiać to „chapeau bas”! Zawsze jednak istnieje prawdopodobieństwo, że drobne poprawy się zdarzą. I tutaj bardzo ważna informacja: w przypadku podpisania umowy na wykonanie koncepcji projektowej istnieje możliwość otrzymania tylko jednej bądź dwóch wersji poprawy koncepcji. Taka informacja uchroni projektanta przed poprawianiem koncepcji w nieskończoność i udzielaniu Klientom dodatkowych informacji, którymi normalnie na tym etapie prac nie trzeba zawracać sobie głowy. Należy być ostrożnym, ponieważ niestety, ale zdarzają się Klienci, którzy uważają, że „wyciągną” z architekta informacje obejmujące zakres projektu technicznego, ale oczywiście w cenie koncepcji. Niewinne pytania na zasadzie: Ile metrów kwadratowych kostki X i Y muszę kupić na podjazd? Jaką wysokość ma donica w koncepcji? Ile roślin mam posadzić na rabacie Z? mogą przysporzyć dodatkowej pracy. Pamiętajmy, że uświadamiając Klientów od samego początku co wchodzi w skład koncepcji uwolnimy się od takich pytań oraz uchronimy Inwestorów od frustracji, jeśli nie zgodzimy się na odpowiedź na wszystkie ich pytania. Tylko kompleksowy projekt ogrodu pozwala na możliwość ciągłej konsultacji ze specjalistą w szerokim zakresie i tego musicie się trzymać! Powodzenia!