Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia
27 lutego, 2018

Jak co roku, pod koniec lutego nasze drogi prowadziły do Poznania na Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia. Co nowego pojawiło się w tym roku i co warto było zobaczyć?
|
| FPO – ZIELONY TWÓRCO ROŚNIJ W SIŁĘ
Forum Promotorów Ogrodnictwa „zielony twórco rośnij w siłę” prowadzone przez VbLOG miejskiOGRODNIK to wydarzenie, które skierowane było zarówno do profesjonalistów, jak i amatorów odwiedzających Gardenię. Brałyśmy udział w pierwszym dniu projektu, aby poszerzyć wiedzę z zakresu prowadzenia mediów społecznościowych. Mamy nadzieję, że nauka „nie pójdzie w las” i efekty zauważycie już niedługo 🙂 Kolejne dni poświęcone zostały prelekcjom i warsztatom promującym ogrodnictwo jako formę przyjemnego spędzania czasu. Pod okiem zespołu blogerów ogrodniczych uczestnicy mogli samodzielnie stworzyć ozdobną ramkę z rojników i innych sukulentów. Ogromne zainteresowanie projektem z pewnością utwierdziło w przekonaniu prowadzących, że ich warsztaty mają sens.
|
| FORMOWANE DRZEWA I KRZEWY
Spacerując pomiędzy stoiskami prezentującymi materiał roślinny nie dało się nie zauważyć roślinności formowanej, która w Polsce cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie jeżeli marzy Wam się ogród nowoczesny. Prezentowane drzewa i krzewy sprowadzane są na rynek polski najczęściej ze szkółek holenderskich i niemieckich, które oferują bogaty wybór gatunków i odmian. Należy jednak pamiętać, że rośliny formowane nie należą do najtańszych, a ich cena wynika z wieloletniego szkółkowania. Na Targach udało nam się zobaczyć kulistą formę bukszpanu pospolitego, która szkółkowana była przez (uwaga!) 40 lat. Kupując takiej wielkości rośliny możecie cieszyć się dojrzałym ogrodem w krótkim czasie!
|
| MIEJSKI WĘDROWIEC, CZYLI KONKURS INSPIRACJE-ARANŻACJE
Konkurs INSPIRACJE-ARANŻACJE to obowiązkowy przystanek dla wszystkich projektantów i miłośników ogrodów. Każdego roku lubimy odwiedzić to miejsce, ponieważ aż kipi od pomysłowości i różnorodnych interpretacji zadanego tematu konkursowego. „Miejski wędrowiec” – tegoroczne hasło aranżacji ogrodowej uwolniło kreatywność sześciu zespołów projektowych. Zwycięzcą konkursu została firma Strefa Zieleni, której projekt ogrodu ruderalnego był faworytem nie tylko naszym, ale również publiczności i ekspertów.
Miejskim wędrowcem w projekcie laureatów były rośliny zarastające tereny zurbanizowane, czyli miejsca, w których coraz częściej brakuje zieleni. Czytelna i niebanalna kompozycja ogrodu opierała się na nawierzchni ułożonej z trylinki ogrodowej (plastry miodu z firmy LIBET), którą uzupełniono o keramzyt – nawierzchnię ściółkującą. Ważnym elementem tworzącym wnętrze była naturalna ściana o konstrukcji drewnianej wzbogacona roślinnością i budkami lęgowymi dla ptaków.
Całość kompozycji dopełniły dwie instalacje domków dla owadów, których miękka forma przełamała sztywne linie nawierzchni i donic. Instalacje ustawiono w odległości „zachowującej oddech”, co umożliwiło odwiedzającym zwrócenie uwagi na ważny element w ogrodzie – donicę ze stali corten. Akcentem ogrodu był kolor błękitny, który w wyważony sposób zastosowano na ścianie, rzeźbach i poduchach. Cóż więcej dodać? Do ogrodu warto było wejść, usiąść na siedzisku firmy WoDrew kształtem dopasowanym do heksagonalnej nawierzchni i skosztować przepysznych krówek!
Podajemy wytyczne materiałów, które otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu jako elementy obowiązkowe do wykorzystania przy projektowaniu i budowaniu aranżacji:
1 | donica ze stali corten o wymiarach 60×60 cm
2 | zielona ściana składająca się z co najmniej 10 elementów modułowych
3 | część użytkowa w formie ogrodu warzywnego, ziołowego, czy pasieki
Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia już się zakończyły. Pełni energii i zgromadzonych inspiracji czekamy na przyszłoroczne aranżacje. Do zobaczenia za rok!
ZapiszZapisz