Program Lumion w pracy architekta krajobrazu

27 maja, 2022

Lumion w pracy architekta krajobrazu

W swojej pracy zawsze staramy się jak najlepiej zaprezentować pomysł na daną przestrzeń. Chcemy, aby klienci zrozumieli ideę projektu, aby zobaczyli ją w ten sam sposób jak my – projektanci. W dzisiejszych czasach technologia pomaga nam opowiedzieć historię każdego projektu i dlatego tak ważny element naszej pracy stanowią wizualizacje. 

Przez pierwsze lata działałyśmy w programie Artlantis Render. Jest to program znany głównie w środowisku architektów oraz architektów wnętrz. Architekci krajobrazu mają nieco utrudnione zadanie, z uwagi na fakt, że program posiada niewielką bibliotekę roślin. W związku z tym wszystkie modele drzew, czy krzewów należy dodatkowo zakupić i zaimportować. W efekcie obciążamy zarówno portfel jak i plik na którym pracujemy. Postanowiłyśmy więc szukać dalej i trafiłyśmy na Lumiona, który okazał się dla nas przełomowym odkryciem w przeciągu ostatnich kilku lat. To program, który absolutnie zrewolucjonizował naszą codzienną pracę w zawodzie architekta krajobrazu. Dlaczego? Plusów jest wiele, więc postaramy się wskazać 3 najistotniejsze dla nas 🙂

|

| 1. Szybka nauka

Główną zaletą Lumiona jest łatwość przygotowania wizualizacji. Program jest szalenie intuicyjny i stanowi ogromny plus dla projektantów, którzy nie mają czasu na naukę trudnego oprogramowania. Z własnego doświadczenia wiemy jak trudne potrafi być wdrożenie nowego programu do firmy, ponieważ wiąże się to z dodatkowymi szkoleniami i nauką, często poza godzinami pracy. Dlatego w przypadku Lumiona było to dla nas zbawienne. W krótkim czasie mogłyśmy przygotować efektowne wizualizacje nawet dla najbardziej wymagających klientów. Jeśli jesteście ciekawi jak pracujemy w oprogramowaniu Lumion to zapraszamy do zapoznania się z postem MIA STUDIO I KAROL PACIOREK W ROZMOWIE O PROJEKTOWANIU.

|

| 2. Współpraca z innymi programami

Kolejnym atutem jest kompatybilność Lumiona z programami do modelowania 3D, takimi jak ARCHICAD, czy SketchUp. W naszym studio korzystamy z programu ARCHICAD – przygotowujemy w nim cały model terenu 3D, który następnie eksportujemy do Lumiona i tam tworzymy realistyczne wizualizacje. Jak to często w życiu bywa, zdarza się że w momencie pracy nad wizualizacjami zauważamy, że chcemy jeszcze wprowadzić zmiany w projekcie, a więc w pliku 3D np. powiększyć taras, czy dodać jakiś element stały. Wówczas przy dokonywaniu modyfikacji modelu 3D w programie ARCHICAD możemy go ponownie zaimportować do Lumiona i tym samym zaktualizować w kilka sekund bez utraty postępów i dalej cieszyć się tworzeniem wizualizacji. lumion podmiana pliku

| 1. Gotowy render wizualizacji. | 2. Wprowadzenie zmian w programie Archicad – dodanie zbiornika wodnego, następnie eksport pliku do programu Lumion. | 3. Ponowne zaimportowanie pliku ze zbiornikiem wodnym do programu Lumion. | 4. Zaktualizowany model terenu w programie Lumion. | 5. Finalny render wizualizacji.

Warto wspomnieć także o bezpośrednim połączeniu Archicada z Lumionem i aktualizacji modelu w czasie rzeczywistym – czyli funkcji LiveSync. Nie musimy wówczas przerywać pracy w Archicadzie i czekać na rendering, ponieważ podgląd mamy w tym samym czasie!lumion livesync

| 1. Model projektu w programie Archicad. | 2. Podgląd projektu w programie Lumion, w czasie rzeczywistym dzięki funkcji LiveSync.

|

| 3. Biblioteki obiektów, materiałów i efektów

Program Lumion dysponuje rozbudowaną biblioteką modeli roślin, mebli, czy obiektów dekoratorskich. Z perspektywy architekta krajobrazu najbardziej interesująca jest oczywiście biblioteka roślin, ale i nie tylko. Program oferuje także bibliotekę efektów dzięki której z łatwością można stworzyć klimatyczne miejsce na palenisko z „żywym ogniem”, czy też dodać mgłę unoszącą się w oddali. Niesamowicie istotna jest także oferta dostępnych materiałów, dzięki którym możemy przedstawić kompletną wizję wszystkich projektowanych elementów – od materiałów nawierzchni po elewacje bryły budynku. 

lumion efekty

|

Lumion 12 Pro a wcześniejsze wersje

Dotychczas miałyśmy okazję pracować w wersji Lumion 9.5 Pro. Od tego roku działamy w wersji Lumion 12 Pro i mamy już kilka pozytywnych spostrzeżeń dotyczących aktualizacji oprogramowania. Poniżej kilka z nich:

|

1. Realistyczna zieleń

Lumion 12 Pro oferuje dostęp do rozbudowanej biblioteki modeli roślin, co skłania nas do tworzenia nie tylko realistycznych wizualizacji ogrodu, ale także do pracy nad kontekstem krajobrazowym otoczenia. Dawna biblioteka została wzbogacona o „uszczegółowione drzewa” oraz „uszczegółowione rośliny”, w których znajdziemy sporo realistycznych krzewów, traw, a nawet chwastów, które pozwalają utworzyć realistyczne scenerie. Co więcej biblioteka posiada wiele nowych gatunków egzotycznych, co nas bardzo cieszy, ponieważ projektujemy nie tylko w Polsce. 

lumion rośliny

|

2. Podział na kolekcje

Ogromnym udogodnieniem jest podział bibliotek na kolekcje, dotyczy to m.in. biblioteki roślin. Dawniej wszystkie modele były prezentowane osobno i liczba stron w poszczególnych podkategoriach była bardzo długa, co znacznie wpływało na czas ustawiania modeli w pliku. Teraz wprowadzono podział na kolekcje, które prezentują gatunek danego drzewa we wszystkich możliwie dostępnych wielkościach i pokrojach. 

lumion biblioteka roślin

|

3. Fotorealistyczna niedoskonałość

Kolejną nowością z jakiej korzystamy w Lumionie 12 Pro jest opcja nadania naszym obiektom 3D pewnych oznak niedoskonałości. Brzmi zaskakująco? Dla niektórych pewnie tak, ale należy pamiętać, że żadna przestrzeń nie jest doskonała i perfekcyjnie czysta. Ściany domu, schody, nawierzchnia ścieżek, a nawet meble ogrodowe posiadają drobne zarysowania, pęknięcia, czy delikatny brud pojawiający się wraz z upływem czasu. Warto o tym pamiętać i korzystać z efektu zużycia materiałów, a od wersji 12 również efektu naklejek, w których m.in. znajdziemy kolekcje: uszkodzeń asfaltu, a także brud. Ta nowa funkcja sprawia, że wizualizacje stają się jeszcze bardziej fotorealistyczne. 

lumion naklejki

|

Lumion 12 Pro pozytywnie zmotywował nas do działania. Cały czas poszukujemy, cały czas się uczymy. Z pewnością już niedługo wrócimy do Was z nowymi przemyśleniami. 

Lumion Pro można testować bez żadnych zobowiązań przez 14 dni – zajrzyjcie na stronę LUMION POLSKA, gdzie możecie pobrać wersję testową programu Lumion >>> KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO STRONY<<<