Ogrodzenie frontowe jako wizytówka domu

30 listopada, 2021

ogrodzenie frontowe

Ogrodzenie frontowe to wizytówka domu. To pierwszy element, który zdradza nam, co czeka nas na posesji po przekroczeniu furtki wejściowej. Według głównych założeń wyznacza granice i zapewnia prywatność, a oprócz tego jest także integralną częścią ogrodu przed domem. Ogrodzenie frontowe to coś więcej niż bariera pomiędzy nami a ulicą – to zapowiedź naszej osobowości i doskonały sposób na podkreślenie indywidualnego charakteru każdej posesji. Mamy nadzieję, że ten post okaże się dla Was zarówno podpowiedzią, jak i doskonałą dawką inspiracji w poszukiwaniu Waszego ogrodzeniowego ideału. Zapraszamy do czytania!

ogród frontowy

źródło: 1 | 2 

Ogrodzenie frontowe to również element ogrodu

Jedną z najważniejszych zasad projektowania jest planowanie z zachowaniem spójności założenia. Reguła tyczy się także kwestii ogrodzenia frontowego, dlatego w tym temacie również warto zaufać architektowi krajobrazu. Projektant, który rozumie naszą wizję i zna nasze oczekiwania, stworzy rozwiązanie zintegrowane z ogrodem i – przede wszystkim – nawiązujące do bryły budynku. Taki zabieg sprawi, że ogrodzenie stanie się dodatkowym atutem naszej działki. Coraz częściej zaglądamy „przez płot” do naszych sąsiadów z zachodu, gdzie branża ogrodnicza jest bardziej odważna – i słusznie. Bądźmy ciekawi, szukajmy inspiracji i nie bójmy się sięgać po oryginalne rozwiązania.

ogrodzenie zintegrowane z domem

źródło: 1 

| RODZAJE NOWOCZESNYCH OGRODZEŃ FRONTOWYCH

Ogrodzenia nowoczesne standardowe to jedne z bardziej popularnych rozwiązań, które możemy spotkać na terenie całej Polski. Składają się głownie z prostych przęseł aluminiowych albo przęseł połączonych ze słupkami betonowymi.ogrodzenie aluminiowe

ogrodzenie palisadowe nowoczesne

źródło: 1 | 2 | 3 | 4

Ogrodzenia nowoczesne minimalistyczne to rozwiązania pozornie skromne i eleganckie w odbiorze.  Tak samo dobrze komponują się ze swobodnie rosnącymi trawami ozdobnymi, jak i z regularną formą żywopłotu. Przęsła w formie metalowych słupków ustawiane są pionowo, co w efekcie tworzy obraz ażurowej bramy. W zależności od ilości słupków, ich rozmiaru oraz kąta ułożenia możemy manipulować otwarciami widokowymi, tym samym zapewniając sobie prywatność w większym lub mniejszym stopniu. 

ogrodzenia nowoczesne minimalistyczne

źródło: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

Ogrodzenia minimalistyczne to rozwiązania z założenia proste, lecz utrzymane w duchu współczesnej architektury. Dokonując podziału, możemy sklasyfikować je na ogrodzenia niepełne, czyli takie, które składają się z betonowych płyt (prefabrykatów) i aluminiowych profili, oraz ogrodzenia pełne, przypominające mur. Ściany w takim ogrodzeniu tworzą doskonałe tło dla ekspozycji roślin w ogrodzie frontowym. 

ogrodzenie nowoczesne

ogrodzenie murowane
ogrodzenie pełne

źródło: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

Ogrodzenia nowoczesne niestandardowe to rozwiązania mniej popularne, w których króluje geometria i zabawa formą. Proste, lecz oryginalne (np. asymetryczne) kształty wykorzystuje się zarówno w konstrukcji ogrodzenia, jak i w układzie oraz designie przęseł. Całość zapewnia prywatność i stanowi wyjątkowy element w ogrodzie frontowym. Innym, pokrewnym rodzajem dla tego typu rozwiązań są ogrodzenia z paneli dekoracyjnych, szczególnie popularne w Australii. Nieregularne wzory i organiczne motywy to ozdobniki, które w formie wycięć pojawiają się nie tylko na bramach wjazdowych i furtkach, ale także w postaci przęseł.

ogrodzenie z paneli

ogrodzenie frontowe

ogrodzenie panelowe

źródło: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7

| WYKOŃCZENIE OGRODZEŃ FRONTOWYCH

Najpopularniejsze trio, jeśli chodzi o materiały, z których wykonywane są ogrodzenia frontowe, to beton architektoniczny, stal nierdzewna oraz aluminium. Swój sukces ogrodzenia betonowe zawdzięczają nie tylko oryginalnej powierzchni (nieregularne, ozdobne wżery i naturalne przebarwienia), ale przede wszystkim niskiej nasiąkliwości oraz dowolnej formie, jaką budulec jest w stanie przyjąć. Beton może zostać wylany  bezpośrednio na miejscu w formie słupków lub wykorzystany do pokrycia powierzchni zewnętrznej wymurowanego ogrodzenia (okładzina betonowa). Bardzo często spotyka się również ogrodzenia pokryte warstwą tynku elewacyjnego. Warto jednak tynk zastąpić betonem, który lepiej sprawdzi się podczas konserwacji.

ogrodzenie betonowe

źródło: 1

Świetną alternatywą dla betonowego ogrodzenia wylewanego na miejscu jest ogrodzenie modułowe z gotowych prefabrykatów betonowych. W ofercie producenta znajdziemy bloczki ogrodzeniowe w kilku standardowych wymiarach, dlatego tak ważne jest, aby już na etapie projektowym  odpowiednio zestawić je z długością linii frontowej działki. 

ogrodzenie z prefabrykatów betonowych

źródło: 1 | 2 | 3

Oprócz tego istnieje możliwość wykonania ogrodzenia na indywidualne zamówienie, tj. takiego, którego powstanie łączy się z wykorzystaniem bloczków o niestandardowych formatach lub odlewów o nietypowych kształtach – należy wówczas pamiętać, że realizacja wyżej wspomnianego rozwiązania będzie nie tylko znacznie dłuższa, ale także droższa. 

projekt ogrodzenia nowoczesnego

źródło: 1 | 2 | 3 | 4

Bardzo popularnym materiałem jest również metal, najczęściej w formie stali lub aluminium, który wykorzystuje się do budowy przęseł. Aluminiowe przęsła są nie tylko lekkie, ale przede wszystkim odporne na rdzę, dzięki czemu nie wymagają konserwacji i stanowią konkurencję dla innych rozwiązań. Aluminium można malować na dowolny kolor z palety RAL, nawet na taki, który przypomina drewno. W takim przypadku, dla udanego efektu polecamy wybór przęseł o powierzchni drewnopodobnej, zamiast gładkiej. 

| NIETYPOWE OGRODZENIA

Ciekawą alternatywę stanowią ogrodzenia chowane w ziemi – czyli takie, w których fragment, najczęściej brama, w momencie wjazdu bądź wyjazdu, dosłownie chowa się pod powierzchnią terenu. Nie, to nie magia, a połączenie prostych rozwiązań z innowacyjnym mechanizmem. Wykonane z pionowych profili ogrodzenie sprawia wrażenie jakby „wyrastało spod ziemi”. Jest bezpieczne, trwałe i bardzo eleganckie – stalowe słupki świetnie komponują się z każdym rodzajem nawierzchni (trawnik, kamienie ozdobne, płyty betonowe), a ich lekka, ażurowa konstrukcja nie stanowi dla krajobrazu negatywnej dominanty. 

ogrodzenie chowane w ziemię

projektowanie ogrodzeń nowoczesnych

źródło: 1 | 2 | 3 | 4

Wspomniałyśmy już o ogrodzeniu, które znika, ale co powiecie na ogrodzenie, którego nie ma? Tak, brak ogrodzenia to też ogrodzenie, kiedy zadbamy o nieoczywiste elementy, które wyznaczą granicę między naszą posesją, a chodnikiem. W jaki sposób możemy uzyskać taki efekt? To proste, kreując czytelne ścieżki prowadzące od niewidzialnej furtki do domu – na przykład poprzez zieleń w donicach, geometryczne nasadzenia albo oświetlenie. Takie rozwiązanie nie dzieli przestrzeni i otwiera nasz ogród, a jednocześnie wyznacza granice i sygnalizuje pojawienie się barier, które uniemożliwiają swobodne poruszanie się po naszej posesji. 

12 / ogrodzenia

Ogrodzenia sugerowane cieszą się ogromną popularnością w Belgii, Holandii oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie ludzie uciekają od zamykania ogrodów frontowych wysokimi murami. Furtka i ogrodzenie pojawiają się w dalszej części przedogródka, co pozostawia  jego przestrzeń wizualnie otwartą i eksponuje elewacje budynku. Jeżeli jesteście ciekawi, jak wygląda taki ogród według naszego pomysłu, zachęcamy do zapoznania się z opisem oraz wizualizacjami naszego projektu małego ogrodu minimalistycznego (link do projektu Mały ogród minimalistyczny) –  z kolei poniżej przedstawiamy więcej podobnych rozwiązań. 

13 / otwarty ogród frontowy, 

Interesującym rozwiązaniem może okazać się również żywe ogrodzenie. Wykorzystanie materiału roślinnego w postaci formowanego żywopłotu to świetny sposób na  przełamanie surowego charakteru strefy wejściowej, przy jednoczesnym zachowaniu jej nowoczesnego stylu. Decydując się na taką formę ogrodzenia, warto przemyśleć kwestię doboru odpowiedniego gatunku, bowiem żywopłot to nie tylko ustawione w rzędzie tuje. Kolorowe, pięknie przebarwiające się ogrodzenie jest możliwe – w tym miejscu odsyłamy Was do innego postu, w którym przedstawiłyśmy pięć roślin na formowany żywopłot wartych Waszej uwagi. 

14 / ogrodzenia żywopłoty 

| BRAMA WJAZDOWA I FURTKA WEJŚCIOWA

Brama i furtka to wizytówka ogrodzenia frontowego, z tego powodu należy zadbać o ich spójność oraz estetykę wykonania. Furtka wejściowa powinna być lekka i bezpieczna, a jej wysokość nawiązywać do wysokości ogrodzenia. Ponadto, warto przemyśleć kwestię jej zadaszenia – proste daszki w kształcie litery L uchronią nas przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy wiatr, i dodatkowo podkreślą nowoczesny projekt ogrodzenia. Należy pamiętać, że zarówno furtka, jak i brama, nie mogą otwierać się na zewnątrz posesji. 

15 / furtki

Wyróżniamy bramy wjazdowe przesuwne i rozwierne (skrzydłowe). Brama przesuwna to doskonałe rozwiązanie dla właścicieli posesji o krótkim podjeździe, gdyż nie zajmuje dodatkowego miejsca. Wymaga jednak dłuższej linii ogrodzenia frontowego, za którym mogłaby schować się podczas „otwierania” (około sześć metrów zapasu – cztery dla samej bramy plus półtora dla jej odciągu). Taka brama może rozsuwać się w jednym kierunku lub składać się z dwóch, krótszych skrzydeł i rozsuwać wzdłuż przeciwnych stron.

16A

Brama skrzydłowa to rozwiązanie standardowe, szczególnie słuszne w przypadku, w którym spotykamy się z problemem wąskiej działki, gdzie brak miejsca na bramę przesuwną. Bramy rozwierne mogą być obsługiwane ręcznie lub automatycznie i zazwyczaj występują w wariancie dwuskrzydłowym. 

16B

| AKCESORIA OGRODZENIOWE

Ogrodzenie to nie tylko kawałek muru, brama i furtka, ale także szereg elementów, których funkcję i wygląd również musimy przemyśleć. Czy wybierzemy tradycyjną skrzynkę na listy, czy przelotową? Domofon klasyczny czy z opcją wideo? A może wzbogacimy nasz system o klawiaturę numeryczną albo elektroniczny czytnik kart lub linii papilarnych? Panel kontroli dostępu znajduje się tuż przy wejściu do naszej posesji, podobnie jak numer domu, dlatego warto zadbać o estetykę właśnie tych dwóch elementów.

17 panel i numery 

Kolejnym istotnym aspektem jest oświetlenie ogrodzenia. Oświetlić możemy zarówno okolicę bramy, co ułatwi nam wjazd po zmroku, jak i wejście na posesję. Jest to nie tylko praktyczne, ale i atrakcyjne – należy jednak uważać, aby nie przesadzić z ilością opraw i natężeniem światła, gdyż efekt końcowy może dokuczać nam i naszym sąsiadom.

18 oświetlenie

Kolejną rzeczą, która nieprzemyślana rzuca się w oczy, a którą warto zintegrować z ogrodzeniem, są skrzynki elektryczne i gazowe. Wykorzystanie maskownic w postaci dopasowanych drzwiczek to proste i estetyczne rozwiązanie tego problemu. Wybierając akcesoria ogrodzeniowe zadbajmy o ich jednakowe wykończenie (np. mat, połysk). Jeśli wszystkie elementy będą ze sobą współgrać, nasze ogrodzenie stanie się bardziej atrakcyjne. 

19 skrzynki / + detale wykończenia 

| MIEJSCE NA ODPADY

Miejsce składowania odpadów ma duże znaczenie, szczególnie dla naszej wygody, a wyznaczając je musimy liczyć się z przepisami prawnymi, które wprowadzają pewne ograniczenia i określają konkretne odległości. Miejsce na odpady należy zaplanować tak, aby nie przeszkadzało nie tylko nam, ale również naszym sąsiadom. Prawo mówi o zachowaniu minimum trzech metrów odlegości od granicy naszej działki – zasada ta nie obowiązuje jednak, jeśli porozumiemy się z naszym sąsiadem i ustawimy śmietniki tuż obok siebie na wspólnej granicy naszych działek. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wygospodarowanie niewielkiego kącika na terenie działki frontowej i otoczenie go niskim murkiem, łączącym się z ogrodzeniem.

20

Miejsce składowania odpadów, miejsce na odpady

| CARPORT

Wiata garażowa to nic innego jak dach na słupkach, który chroni nasz pojazd przed opadami i słońcem. Budowa wiaty to świetna alternatywa dla osób, które potrzebują dodatkowego zadaszenia, lecz z różnych powodów nie chcą decydować się na budowę garażu. Jest to rozwiązanie przyjazne dla portfela i praktyczne – wiatę można również uzupełnić o konstrukcję lekkich, ażurowych ścianek, dzięki czemu osłonimy nasz pojazd również przed działaniem wiatru. Warto przemyśleć kwestię, jak dopasować projekt wiaty garażowej do projektu ogrodzenia frontowego, tak aby całość stanowiła integralną część naszej posesji (wykorzystanie tych samych materiałów i kolorów). 

21 

Carport, wiata garażowa, jak dopasować projekt wiaty garażowej do projektu ogrodzenia frontowego