Pomysł na ogród przed domem

14 listopada, 2017

ogród przed domem

Ogród przed domem znany jest również jako ogród frontowy lub przedogródek. To miejsce, które codziennie mijamy wychodząc do pracy, szkoły, czy sklepu. To także fragment ogrodu, którędy przechodzą nasi goście tuż po otwarciu furtki. Ten niewielki skrawek terenu definiuje nasz dom i nas samych. Może warto więc pomyśleć nad zmianą smętnego trawnika na miejsce przyjazne, estetyczne i dopasowane do naszego stylu bycia? Przecież zapraszając gości do domu nie przyjmujemy ich w bałaganie, a przynajmniej codzienny rozgardiasz próbujemy jakoś szybko ogarnąć.

Jak ogarnąć swój ogród przed domem i co w nim zrobić? Kilka podpowiedzi znajdziecie w tym poście!

|

| Nowoczesne, geometryczne kształty

Ostatnio bardzo popularne ogrody nowoczesne goszczą również w ogrodach frontowych. W takich miejscach cieszą się powodzeniem, ponieważ swoją regularnością porządkują przestrzeń przed domem. Przy tworzeniu takiego przedogródka bardzo ważny jest dobór odpowiedniej nawierzchni oraz innych materiałów dekoracyjnych, które przeważają nad roślinnością. Żwirowe rabaty w odcieniach bieli lub grafitu, otoczaki, czy betonowe donice to najnowszy trend. Czyli jednym słowem betonowy zawrót głowy – jest z czego wybierać! Na tle tych wszystkich minimalistycznych materiałów dobrze prezentują się trawy ozdobne, które swoją lekkością zmiękczają sztywne linie, czy wręcz przeciwnie regularne żywopłoty, podkreślające zastosowaną geometrię.

ogród geometryczny


źródło: 1 | 2 | 3

| Zielony zagajnik w angielskim stylu

To propozycja dla osób lubiących wielobarwne kompozycje roślinne. Naturalny gąszcz przeplatających się roślin stworzy swojski klimat pachnący sielskością i ogród przed domem w stylu angielskim. Porównać to można do malowania obrazu, z tą różnicą, że nie używasz farb, tylko posługujesz się kolorystyką kwiatów oraz fakturą i odcieniem zieleni ich liści. W takich ogrodach nie musimy pamiętać o starannym przycinaniu roślin – im bardziej dziko i asymetrycznie, tym lepiej. Jeżówki, ostróżki, łubin, naparstnice, szałwie, kocimiętka, lawenda, lilie, róże…to tylko kilka propozycji, które wpiszą się w charakter zielonego zagajnika. Nie zapomnijcie również o krzewach, ponieważ kwiaty bylin i roślin cebulowych są tylko dopełnieniem kompozycji – pojawiają się na chwilę i zamierają!

 źródło: 1 | 2 | 3

| Ogród otwarty dla wszystkich

W dzisiejszych czasach każdemu marzy się prywatność na 100%. Często przy projektowaniu ogrodów zdarza nam się wykonywać projekty ogrodzenia, które mają zapewnić Inwestorom ochronę od „ciekawskich spojrzeń”. Jednak może warto przemyśleć sprawę i stworzyć ogród otwarty dla wszystkich? Ostatnio współpracowałyśmy z Klientem, który pozytywnie nas zaskoczył i nie chciał się odgradzać, tworzyć niepotrzebnych barier przestrzennych. Takie podejście bardzo nam się spodobało, a efekty naszej pracy możecie zobaczyć w projekcie ogród frontowy. Na poniższych zdjęciach przedstawiamy inne przedogródki bez żadnych ograniczeń 🙂

ogród frontowy

ogród przed domem

 źródło: 1 | 2 | 3

| Magia o zmroku

Oświetlenie dodaje uroku i podkreśla piękno ogrodowej roślinności, dlatego warto zaaranżować je już we frontowej części ogrodu. Delikatne światło zapewnia także bezpieczeństwo podczas poruszania się po zmroku. Warto więc zaaranżować oświetlenie, które jednocześnie podświetli roślinność oraz główną ścieżkę prowadzącą do domu. Bardzo efektowne są ażurowe lampy stojące, które świecąc rzucają wzór na posadzce, dodając szczyptę magii 🙂

oświetlenie w ogrodzie

 źródło:

Mamy nadzieję, że Wasz ogród przed domem nie zejdzie na drugi plan i że ochoczo zabierzecie za wdrażanie nowych pomysłów w jego przestrzeni. Powodzenia!

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz