Znajdź swój styl w ogrodzie

11 stycznia, 2018

styl w ogrodzie

Podczas projektowania ogrodu bardzo ważne jest określenie jego przyszłego wyglądu, a więc stylu. Jego wybór uzależniony jest od Waszych upodobań. Pamiętajcie, że przemyślana decyzja od samego początku pozwoli Wam rozbudować ogród we właściwym kierunku, unikając przy tym chaosu. Czym kierować się przy wyborze konkretnego stylu w ogrodzie? Na pewno architekturą domu oraz jego wnętrzami. Zachowanie harmonii pomiędzy przenikającą się przestrzenią ogrodu i domu to przykład właściwych praktyk! Ciekawym podejściem jest także zapożyczenie do ogrodu krajobrazu, który otacza Waszą działkę. W wyniku takich zabiegów ogród może stać się przedłużeniem pięknego krajobrazu, który z nim sąsiaduje.

|

| Style ogrodowe, czyli niewyczerpany wachlarz możliwości

Surowy minimalizm, elegancka nowoczesność, swobodna sielanka, czy też wakacje pachnące lawendą, przywołujące klimat śródziemnomorski? Ta różnorodność Was przeraża? W żadnym wypadku! Poznajcie inspiracje, które pozwolą Wam odnaleźć swój styl w ogrodzie i zaaranżować go w wymarzony sposób!

|

MINIMALIZM

W momencie, kiedy roślinność stanowi ozdobę na tle wyrazistej architektury, niewątpliwie mamy do czynienia z minimalizmem. Czy taki styl w ogrodzie jest wyznacznikiem nudy? Niekoniecznie. Minimalizm utożsamiany jest z elegancją i prostotą, dlatego mile widziany jest przy założeniach nowoczesnych. Gatunki roślin, które królują w ogrodzie minimalistycznym to odmiany o regularnym, zwartym pokroju, dobrze znoszące formowanie. Doskonałe są także solitery drzew lub większych krzewów, czyli pojedyncze gatunki roślin wyróżniające się na tle bryły domu ciekawym kształtem, czy też kolorem. Akcentem w takich ogrodach może być rzeźba na tle formowanego żywopłotu, nowoczesne donice, czy też elementy wodne.

źródło: 1 | 2 | 3

NOWOCZESNOŚĆ

Nowoczesność jest zwolennikiem kształtów geometrycznych. Styl nowoczesny ma wiele wspólnego z minimalizmem, jednak w przeciwieństwie do niego w ogrodzie odnajdziemy więcej roślinności, niekonieczne formowanej. Wykorzystuje się tutaj trawy ozdobne, które nadają lekkości sztywnym kompozycjom, grupy krzewów kwitnących, czy też bylin. Charakterystycznym elementem ogrodów nowoczesnych są rabaty w donicach ogrodowych  – murowanych lub tworzonych z betonowych prefabrykatów.

źródło: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

SWOBODA

Ogród swobodny najczęściej kojarzy się z ogrodem rodzinnym. Odnajdziemy w nim bogactwo roślin, które zachwycają swoim wyglądem przez cały rok. Różnorodność zastosowanych kolorów, zapachów i smaków gwarantuje, że każdy odnajdzie coś dla siebie. W takim ogrodzie bardzo ważną rolę odgrywa trawnik, który stanowi część rekreacyjną działki. Nie zabraknie tutaj miejsca dla zabaw dzieci – huśtawki, domku na drzewie, czy też niewielkiego placu zabaw.

ogród swobodny

źródło: 1 | 2 | 3

KLIMAT ŚRÓDZIEMNOMORSKI

Ogród przywołujący wakacyjne wspomnienia to niewątpliwie ogród w stylu śródziemnomorskim. Projekt takiego ogrodu jest wyzwaniem w naszej strefie klimatycznej, jednak można sobie z tym poradzić! Warto przemyśleć dobór roślin i skupić się na jednolitym kolorze, zapachu oraz formie. W takim ogrodzie nie można się rozdrabniać, a rośliny należy sadzić w większych połaciach lub pojemnikach.

ogród w stylu prowansalskim

ogród śródziemnomorski

źródło: 1 | 2 | | 4

ORIENTALIZM

A może szczypta klimatów wschodnich? Nie każdy gotowy jest na tak odważny styl w ogrodzie. Żwir, woda, roślinność iglasta, drewniane podesty i akcenty dekoracyjne takie jak głazy, figury, ażurowe panele, czy niewielkie fontanny i strumyczki. Projektując taki ogród trzeba posiadać zmysł estetyczny, aby wyczuć prawdziwy klimat wschodu i aby nie przesadzić z nadmierną ilością elementów tworzących tak niepowtarzalną przestrzeń. Wielu projektantów woli unikać tematu orientu w ogrodach, uważając, że połączenie żwiru z kilkoma bukszpanowymi kulami to nuda. Jednak nie każde takie połączenie musi ją przywoływać. Przemyślane kompozycje roślin w połączeniu z dodatkami ogrodowymi mogą zdziałać cuda, a w rezultacie stworzyć wspaniały ogród japoński.

ogród japoński

źródło: 1 | 2 | 3

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz