Wizualizacja ręczna vs wizualizacja komputerowa

11 stycznia, 2017

wizualizacja ręczna

Decydując się na dołączenie wizualizacji do projektu ogrodu z pewnością wielokrotnie stawaliście przed dylematem ich opracowywania: ręcznie czy komputerowo? Niektórzy z Was porywali się z motyką na słońce i zaczynali smakować wielu różnych programów komputerowych na raz, z lepszym lub gorszym efektem końcowym. Często Wasz zapał do pracy ograniczony został brakiem możliwości uzupełnienia ogrodu o roślinność, gdyż w wybranych programach komputerowych biblioteka z modelami roślin była niewielka, w dodatku z przewagą gatunków egzotycznych. Był to najczęstszy z powodów zakończenia Waszej przygody z tematem wizualizacji komputerowej i powrotem do palety kredek z KOH-I-NOORA.

|

| KTÓRA Z TECHNIK TWORZENIA WIZUALIZACJI JEST LEPSZA?

Każdy architekt wypracowuje przez lata swój własny, niepowtarzalny styl. Rysunek, szybki szkic to nieodłączne elementy naszej pracy twórczej. Znamy wiele doskonałych architektów, którzy z rysunku nigdy nie zrezygnowali i wszystkie projekty po dziś dzień tworzą, opierając się na szybkich kreskach. Niewątpliwie patrząc na takie projekty mamy wrażenie, że posiadają one duszę. Jednak biorąc pod uwagę możliwości, jakie stawia przed nami współczesna technika, nie sposób przejść obojętnie obok prac projektowych, które powstają w programach architektonicznych i przybliżają nam fotorealistyczny pogląd na przyszłą sytuację. Trudno jest więc zdecydować, która z technik opracowywania wizualizacji jest lepsza. To zależy od nas, od naszych predyspozycji oraz od tego w czym lepiej się czujemy. Nikogo nie zmusimy do zmiany stylu, to kwestia indywidualna, dlatego przedstawimy Wam odczucia oparte na własnych doświadczeniach. Pisząc tego posta specjalnie dla Was przygotowaliśmy dwie wizualizacje ukazujące ten sam widok ogrodu u Klienta, w formie rysunku i renderu 3D. Porównaliśmy kilka kwestii. Może przydadzą Wam się nasze przemyślenia.

wizualizacja-reczna_wizualizacja-komputerowa

wizualizacja-reczna_zalety-i-wady

wizualizacja-komputerowa_zalety-i-wady

| CZAS NA MIARĘ ZŁOTA

Zakładamy, że w momencie przekazania koncepcji Klientowi dołączamy 4 wizualizacje. Porównując obie techniki tworzenia należy zauważyć, że czas wykonania wizualizacji ręcznych wynosi ok. 16 h, natomiast czas wizualizacji komputerowych ok. 14 h (model domu oraz ułożenie roślinności 8 h + render 2 h 40 min + dodatkowa edycja w Photoshopie 3 h). Różnica 2 h pomiędzy obiema technikami jest niewielka. Więc w czym problem? Pojawia się on w przypadku nanoszenia poprawek w projekcie i przygotowywania dodatkowych ujęć dla Klienta. Projektanci, którzy opracowywali projekt w programach komputerowych zyskują wtedy czas, który w naszej pracy jest cenny jak złoto i poradzą sobie z jedną wizualizacją w przeciągu ok. 2 h (ok. godziny na poprawki koncepcji + render 40 min). Z ręcznymi szkicami należy walczyć od początku, dlatego w naszej pracy postawiłyśmy na rozwój technik komputerowych.

Choć czasem braknie nam wyzwolenia artystycznego i z tęsknotą spoglądamy na zakurzone pędzle na półce, wiemy, że zawsze możemy nadrobić zaległości poza pracą, jak oczywiście znajdziemy czas 🙂