Taras minimalistyczny

Taras minimalistyczny charakteryzuje prostota, ponadczasowa biel połączona z czernią, eleganckie dodatki i delikatne akcenty zieleni. Podzielono go na dwie strefy - wypoczynkową i relaksacyjną. Z uwagi na ograniczone warunki techniczne rośliny zdecydowano się posadzić w drewnianych pojemnikach pomalowanych na czarno i wolnostojących, białych donicach poliuretanowych.

Strefa wypoczynkowa zaaranżowana została pod zadaszeniem z ażurową ścianą, która przysłania widok na mieszkanie sąsiadów. W tym miejscu wkomponowano zestaw aluminiowych mebli wypoczynkowych oraz okrągły, czarny stolik. Miejsce to zaprojektowane zostało na podeście z desek kompozytowych lub drewnianych w odcieniu szarości. Zestaw mebli został usytuowany przodem do szklanych barierek zabezpieczających taras minimalistyczny, z uwagi na przyjazne, zielone otoczenie osiedla. Dodatkowym atutem lokalizacji mebli jest również widok na rabatę z białymi otoczakami, na której zaproponowano ustawienie trzech kostek wodnych. W zasięgu strefy zaleca się ustawić dwa szare pufy, białą donicę oraz biokominek.

Strefa relaksacyjna została oddzielona od strefy wypoczynkowej prostokątną, drewnianą donicą w kolorze czarnym. Eleganckie nasadzenia z dużych kul bukszpanowych osadzonych w ciemnym kruszywie prostotą nawiązują do charakteru mieszkania. Miejsce to zlokalizowano na sztucznej trawie, na której proponuje się ustawić dwa bujaki w czarnym kolorze. Przełamaniem czerni drewnianych donic i mebli są białe, designerskie donice o nietypowym kształcie z trawami ozdobnymi, które mogą również pełnić funkcję oświetleniową. W zasięgu tej strefy istniejący komin zaleca się obudować, aby nawiązać do ażurowej ścianki w zadaszeniu strefy wypoczynkowej.

Nawiązując do kwadratowych kostek wodnych w przestrzeń tarasu zdecydowano się wprowadzić trzy donice o takim samym kształcie, lecz w kolorze białym. W donicach zaproponowano nasadzenia z drzew o parasolowatej koronie podsypanych białymi otoczakami.

W przestrzeń okapu wkomponowano oświetlenie punktowe w formie okrągłych plafonów. Oprawy oświetleniowe charakterem nawiązują do minimalistycznej formy tarasu. Dodatkowo można także wprowadzić oświetlenie kierunkowe typu spot w donicach z drzewami, które podkreślą ciekawe formy roślin. Prostokątną donicę z kulami bukszpanowymi zaleca się podkreślić od wewnątrz oświetleniem liniowym LED, które stworzy delikatną poświatę wokół ciemnego kruszywa. Opcjonalnie oświetlenie liniowe LED można także wprowadzić w stopniu schodowym drewnianego podestu, aby podkreślić różnicę zastosowanych poziomów.

Projektanci

MIA studio

Lokalizacja

Gorzów Wielkopolski

Data

styczeń 2019

Powierzchnia

64 mkw

Inwestor

Prywatny

Status

Projekt zakończony

projekt tarasu nowoczesne donice na taras zadaszenie tarasu pergola na tarasie drewniany podest na tarsie trawnik na tarasie taras minimalistyczny