Ogród z pergolą

Ogród zaprojektowany został w stylu nowoczesnym. Elementem wyróżniającym ogród jest pergola na tarasie, pergola z ażurową ścieżką prowadzącą do miejsca wypoczynkowego oraz ściana Cortenowa z ogniskiem.

Niewielka przestrzeń przedogródka została uporządkowana i zgeometryzowana. Aktualnie od furtki do wejścia do domu prowadzi swobodna ścieżka, którą proponuje się zastąpić prostą ścieżką ze stopniami schodowymi oraz murowanymi donicami. Po obu stronach stopni, w donicach zaleca się wprowadzić oświetlenie wpustowe, które zaakcentuje schody.

Podjazd został pomniejszony i poprowadzony pod kątem w stronę garażu. Zaproponowano zmianę nawierzchni na betonową, prostokątną kostkę w kolorze jasnoszarym, którą planuje się ułożyć pasami w formie linii prowadzących do garażu. Jednolita nawierzchnia zostanie przełamana poprzez zastosowanie różnych długości prostokątnych płyt, tworząc ciekawy efekt posadzki. Wzdłuż podjazdu planuje się posadzić cztery graby kolumnowe osadzone w jasnym kruszywie. W dalszych pasach zaplanowano roślinność niższą, która stanowi tło dla strzelistych drzew.

W projekcie zaproponowano zmianę dotychczasowej elewacji z jasnożółtej na białą, aby nadać bardziej nowoczesny charakter bryle budynku. Taras z tyłu budynku został znacznie powiększony i wykończony płytami gresowymi w kolorze szarości. Można wyróżnić na nim dwie strefy: wypoczynkową i jadalnianą. W strefie wypoczynkowej została zaprojektowana pergola z ażurowym zadaszeniem, którą można uzupełnić o markizę. Pod nią ustawiono dwa fotele, sofę i stolik kawowy. W strefie jadalnianej jest miejsce na stół dla 6 lub 8 osób. Dokoła tarasu zaaranżowano donice między innymi z ubiorkiem wiecznie zielonym, trawami ozdobnymi i zimozielonymi żywopłotami. Z tarasu do ogrodu można zejść schodami od strony wschodniej i południowej. Od tarasu na połać trawnika przeznaczoną do gry w piłkę prowadzi ażurowa ścieżka z płyt osadzonych w żwirze. Wokół posadzono kosodrzewinę w odmianie Pumilio, czy też owies wieczniezielony.

Ciekawym elementem w ogrodzie jest pergola, która tworzy ramę widokową na ścianę z Cortenu. Pergola wykonana jest z drewna i nawiązuje swoją kolorystyką do stolarki okiennej domu. Do placyku z podestem wykonanym z drewna lub kompozytu prowadzi ażurowa ścieżka osadzona w drobnym kruszywie, a za nią rozciąga się "zielony baldachim" z platanów formowanych na kształt parasola. Będzie to doskonałe miejsce na odpoczynek w cieniu drzew w otoczeniu roślinności. Na podeście można rozłożyć poduchy, a na betonowym placyku krzesła i stolik. Opcjonalnie można również ustawić palenisko lub element wodny. Placyk wykonany zostanie z tej samej nawierzchni co ścieżki wokół domu. Proponuje się pozostawić "wcięcia", które pozwolą na przenikanie roślinności. Zaleca się posadzić różnorodne byliny, takie jak kosmatka śnieżna, liriope szafirkowe, czy funkie.

Projektanci

MIA studio

Lokalizacja

Buk

Data

lipiec 2017

Powierzchnia

1556 mkw

Inwestor

Prywatny

Status

Koncepcja

Publikacje

nowoczesny ogród z pergolą pergola na tarasie pergola w ogrodzie miejsce wypoczynkowe w ogrodzie drzewa formowane w ogrodzie