Ogród z paleniskiem

Ogród z paleniskiem został zaprojektowany w stylu nowoczesnym. Różnice terenu zostały podkreślone przez geometryczne tarasy z roślinnością zimozieloną i trawnikiem.

Ogród frontowy to reprezentacyjne miejsce z podjazdem wykonanym z antracytowej kostki betonowej. Podjazd podkreślony został murkami betonowymi z wbudowanym oświetleniem. Dla zmiękczenia sztywnych linii proponuje się posadzić zwiewne rozplenice japońskie. Charakterystycznym elementem ogrodu frontowego jest ażurowy placyk z płyt betonowych, na którym ustawiono antracytową donicę z niewielkim drzewem ozdobnym. Tłem dla donicy jest rabata z kulami bukszpanowymi różnej wielkości.

Do ogrodu właściwego i tarasu prowadzi ażurowa ścieżka. Wzdłuż ścieżki prowadzącej na taras zaplanowano donicę na zioła. Nawierzchnię tarasu proponuje się wykonać z płyt ceramicznych w kolorach szarości. Taras podzielony jest na dwie strefy - wypoczynkową i jadalnianą. W części jadalnianej znajduje się okrągły stół na 6 osób. Wokół tarasu zaprojektowano murowane donice na różnych poziomach.

Z tarasu poprowadzono ścieżkę do budynku gospodarczego oraz tylnej furtki i miejsca na kosze na odpady. Wzdłuż ścieżki zaproponowano rytmicznie posadzone surmie bignoniowe (potocznie nazywane katalpami) w kostkach bukszpanowych. Miejsce na kosze na odpady zostało osłonięte przez zimozielony żywopłot. Hamak usytuowano z tyłu ogrodu w pobliżu grupy brzóz, które dadzą cień w upalne dni.

Ważnym elementem ogrodu jest miejsce na palenisko, do którego prowadzi ścieżka wzdłuż ozdobnych antracytowych ścian, podświetlonych nocą. W projekcie zaproponowano dwie propozycje aranżacji tego miejsca. Pierwsza z nich obejmuje palenisko usytuowane w zagłębieniu terenu na żwirowej nawierzchni, otoczone betonowymi murkami oporowymi z siedziskami. Druga propozycja to przestrzeń placyku na jednym poziomie wykonana z wielkoformatowych płyt betonowych, na których ustawiono nowoczesne palenisko ogrodowe wykończone betonem architektonicznym. We fragmencie zaproponowano wykonanie drewnianej ławeczki przymocowanej do murka oporowego. Uzupełnieniem wnętrza są dwa ażurowe fotele w kolorze antracytowym. W pobliżu paleniska zaaranżowano drzewa formowane na kształt parasoli, pod którymi można ustawić pufy, które zapewnią odpoczynek w cieniu drzew.

Ogród z paleniskiem to przestrzeń podzielona na wiele wnętrz, w których każdy odnajdzie coś dla siebie lub spędzi wspólny czas z rodziną i przyjaciółmi.

Projektanci

MIA studio

Lokalizacja

Namysłów

Data

sierpień 2018

Powierzchnia

1410 mkw

Inwestor

Prywatny

Status

Projekt zakończony

ogród nowoczesny donica przed domem ogród z paleniskiem palenisko w zagłębieniu ogród z drewnianymi ławkami i paleniskiem taras z murowanymi donicami projekt ogrodu z paleniskiem