Ogród z okrągłym trawnikiem

Koncepcja ogrodu opiera się na geometrycznych kształtach. Ogród ma być przestrzenią rodzinną, dlatego zastosowano w nim bogatą szatę roślinną, która będzie atrakcyjna w różnych porach roku. W centralnym punkcie ogrodu wytyczono okrągły trawnik, który pełni funkcję rekreacyjną. Po jego obwodzie dopasowano roślinność pasującą do wytyczonego kształtu. Zastosowane rośliny zazębiają się ze sobą tworząc ciekawe zestawienia kolorystyczne. Niskie nasadzenia z różnobarwnych bylin i traw ozdobnych zaaranżowano od strony trawnika, natomiast wyższe, takie jak cisowe żywopłoty zaplanowano od strony ogrodzenia. W trawniku wytyczono miejsce dla brzóz ozdobnych w odmianie Doorenbos, które swoim pokrojem nadadzą lekkości całej kompozycji i przysłonią widok na działkę sąsiada.

Front ogrodu zaplanowano w regularnych kształtach, które podkreślą reprezentacyjny charakter strefy wejściowej. Zastosowana nawierzchnia kolorystycznie pasuje do nawierzchni zaplanowanej w całym ogrodzie. Grafitowe obrzeża strefy wejściowej powtórzone zostały przy obrzeżach rabat, co estetycznie podkreśla wytyczone kształty ogrodu. Przyszłościowo zastosowane obrzeża ułatwią także koszenie trawnika. Dookoła domu wytyczono utwardzoną ścieżkę, która ułatwi komunikację.

Od strefy wejściowej poprowadzono ażurową ścieżkę z betonowych płyt zatopionych w jasnym kruszywie. Ścieżka prowadzi na taras, gdzie w dwóch miejscach zaplanowano niskie murowane donice przeznaczone na zioła i barwne byliny widoczne z okien domu. Donice zaleca się pomalować na kolor antracytowy, który doskonale zgra się z kolorem nawierzchni wielkoformatowych płyt betonowych. Dla przeciwwagi obok ścieżki zaplanowano również rabatę na równi z powierzchnią trawnika. Planuje się tam posadzić świdośliwę kanadyjską podsadzoną roślinnością zimozieloną. Z tyłu domu zaaranżowano miejsce na drzewa owocowe, szklarnię oraz kojec dla psa.

Na prośbę Inwestora w przestrzeń ogrodu wkomponowano miejsce przeznaczone pod plac zabaw dla dzieci, gdzie wkomponowano drewnianą huśtawkę. Otoczenie zaaranżowano w otoczeniu niewielkich drzew podsadzonych trawami ozdobnymi, aby w delikatny sposób oddzielić strefę zabaw od strefy rekreacyjnej. W tym miejscu zaleca się zastosować nawierzchnię piaszczystą, która będzie bezpieczna i w odpowiedni sposób zamortyzuje przypadkowy upadek. Tuż przy placu zabaw poprowadzono ażurową ścieżkę z betonowych płyt, która prowadzi do furtki bocznej.

Projektanci

MIA studio

Lokalizacja

Poznań

Data

styczeń 2018

Powierzchnia

1000 mkw

Inwestor

Prywatny

Status

Projekt zakończony

ogród przed domem projekt ścieżki w ogrodzie ogród z okrągłym trawnikiem projektowanie ogrodów Poznań huśtawka w ogrodzie projekt ogrodu Poznań