Ogród z donicami

Nowoczesny ogród z donicami zaprojektowany został z uwzględnieniem istniejących różnic terenu. Murki oporowe i donice na różnych wysokościach nadają dynamiki projektowanej przestrzeni. Część frontowa to reprezentacyjne miejsce z białymi donicami i zimozieloną roślinnością. Podkreśleniem wejścia do domu są dwie świdośliwy kanadyjskie, które po zmroku zostaną podświetlone lampami typu spot. Wzdłuż frontowego ogrodzenia proponuje się posadzić szpaler drzew w formie parawanów podsadzonych zwiewnymi trawami ozdobnymi.

Ze strefy wejściowej w stronę ogrodu prowadzi ażurowa ścieżka otoczona roślinnością okrywową, w której umiejscowione są nowoczesne lampy ogrodowe w formie słupków oświetleniowych. Inwestorzy chcieli zasłonić się od drogi, która ma przebiegać wzdłuż bocznego ogrodzenia. W związku z tym zaplanowano tam rabatę z roślinnością izolacyjną taką jak sosny w odmianie kolumnowej, czy zimozielone krzewy cisu, które stworzą barierę dla przechodniów. Ponadto, aby nie stworzyć zbyt szczelnej ściany zieleni, rytmicznie posadzono gatunki iglaste i liściaste drzew o podobnym pokroju.

Ogród z donicami tworzy geometryczny układ rabat i ścieżek. Ścieżka ogrodowa z ażurowych płyt betonowych została osadzona w ciemnym kruszywie. Zaplanowano ją wokół bryły budynku, co ułatwia komunikację pomiędzy częścią ogrodu frontowego, tarasem, a ogrodem właściwym. Nawierzchnię tarasu proponuje się wykonać z drewna lub kompozytu. Przestrzeń podzielono na dwie strefy - wypoczynkową i jadalnianą. Wokół tarasu zaprojektowano donice na różnych poziomach.

W rogu działki zaplanowano posadzenie większej ilości drzew, aby zasłonić dom sąsiada. W części wschodniej ogrodu pozostawiono wolne połacie trawnika, gdzie proponuje się ustawić urządzenie zabawowe dla dzieci, a na niższym poziomie, oddzielonym krzewami o białych kwiatach znajduje się miejsce do gry w piłkę. Widoku na góry po zachodniej stronie ogrodu zdecydowano się nie zasłaniać i wzbogacić o soliterowy krzew ozdobny, wyeksponowany na tle grabowego żywopłotu.

Projektanci

MIA studio

Lokalizacja

Bielsko-Biała

Data

luty 2019

Powierzchnia

920 mkw

Inwestor

Prywatny

Status

Projekt zakończony

betonowe donice przed domem ogród z przodu domu płyty betonowe w ogrodzie geometryczne rabaty w ogrodzie taras z donicami