Ogród z basenem

Projektowany ogród z basenem zaplanowano w oparciu o nowoczesne, proste kształty. Część frontową wyróżniają reprezentacyjne, geometryczne trawniki oraz elegancka roślinność towarzysząca ażurowym ścieżkom ogrodowym z wielkoformatowych płyt betonowych. W celu podniesienia nowoczesnego charakteru projektu, w ogród z basenem wkomponowano donice, w których wyeksponowano roślinność zimozieloną, czy też mniejsze drzewa o parasolowatej koronie.

Wzdłuż ogrodzenia frontowego zaplanowano nasadzenia z grabów w odmianie kolumnowej, które rytmicznie rozstawiono na osi dekoracyjnych przęseł ogrodzenia. Ścieżkę prowadzącą do domu podkreślono eleganckim oświetleniem słupkowym w towarzystwie zwiewnych traw ozdobnych. W tym miejscu wkomponowano donicę rozdzielającą ścieżkę oraz podjazd, którą uzupełniono nasadzeniami z kosodrzewiny. Rabatę przed domem zaplanowano w formie zimozielonych nasadzeń kul bukszpanowych i turzyc, z uwagi na silne zacienienie tej części ogrodu.

W ogród wkomponowano basen o wymiarach 8,50 na 3,70 m, który zlokalizowano w najdłużej nasłonecznionym miejscu działki, po zachodniej stronie tarasu. Przy wyborze tego miejsca decydujące znaczenie miała orientacja oraz najbliższe otoczenie terenu.
Wokół basenu zdecydowano zaaranżować płyty tarasowe oraz większą donicę z wysokimi trawami ozdobnymi, które oddzielą ogród frontowy od części basenowej. Na jej tle zaplanowano miejsce na leżaki. Basen połączony został z tarasem, na którym zaprojektowano aluminiową pergolę z zestawem eleganckich mebli wypoczynkowych.

W celu osłony działki przed intensywnymi wiatrami, wzdłuż jej zachodniej strony postanowiono wprowadzić szpaler drzew iglastych np. sosna czarna w odmianie Green Tower. Szpaler stanowić będzie także doskonałe tło do ekspozycji krzewów hortensji, które kwitną na kolor biały.

Od południowej strony taras ograniczono donicami z drzewami o parasolowatej koronie, czy też iglastymi krzewinkami lub zimozielonymi bylinami. Na tarasie zlokalizowano rozkładany stół przeznaczony na 8 osób. Przy zejściu z tarasu zaprojektowano rabatę z lawendą wąskolistną o fioletowych kwiatach, przez którą poprowadzono ażurową ścieżkę z wielkoformatowych płyt betonowych. Biorąc pod uwagę preferencje Inwestora na rabatach pojawiła się także trawa przebarwiająca się w trakcie sezonu na kolor czerwony. Uzupełnieniem lub powtórzeniem tego intensywnego koloru będą liście drzew, które również się przebarwią oraz zbliżona kolorystyka pędów krzewów liściastych.

Na przeciw tarasu zaprojektowano rabatę z brzozami o białej korze, w odmianie ‚Dorebnboos’, na tle wysokich krzewów liściastych o czerwonych pędach. Drzewa podsadzono bylinami i trawami ozdobnymi. Rabata dzieli przestrzeń ogrodu na dwa wnętrza, zapewniając przy tym ciekawy widok z okien domu i tarasu. W ten sposób ogród z basenem zyskał także sporą powierzchnię trawnika rekreacyjnego przeznaczonego do gry w piłkę.

Ścieżka po wschodniej stronie tarasu prowadzi do miejsca na palenisko oraz do drewutni. Palenisko zlokalizowane zostało w zagłębieniu terenu, we wschodniej części ogrodu, z uwagi na silne wiatry panujące na działce. W rogu działki zachowano istniejący orzech włoski, pod którym zaplanowano nasadzenia z bylin, traw oraz krzewów tolerujących jego towarzystwo. W przyszłości utworzy zadaszenie, dające cień. Zagłębienie osłonięte zostało donicą po stronie zachodniej, w której posadzono trawy ozdobne. Palenisko o okrągłym kształcie ustawiono na nawierzchni z ciemnego kruszywa, a siedziska tworzą ławeczki, pod którymi można ułożyć drewno.

Projektanci

MIA studio

Lokalizacja

Warszawa

Data

marzec 2020

Powierzchnia

1230 mkw

Inwestor

Prywatny

Status

Projekt w trakcie realizacji

projektowanie ogrodów Warszawa podjazd przed domem basen w ogrodzie ogród z basenem projekt ogrodu z basenem wgłębnik z paleniskiem