Ogród w stylu skandynawskim

Projektowany ogród zlokalizowany jest na obrzeżach Świebodzina. Działka położona jest w atrakcyjnym miejscu pod względem krajobrazowym, w związku z tym w ogrodzie zdecydowano się zachować widok na las (niskie żywopłoty dookoła działki). Budynek mieszkalny składa się z dwóch przenikających się brył, które swoją prostotą i elegancją określiły charakter przyszłego ogrodu. W połączeniu z potrzebami Inwestorów wyklarował się pomysł na ogród w stylu skandynawskim.

W ogrodzie frontowym dominującą formę stanowi murowana, biała donica z magnolią kwitnącą na biało. Wyeksponowano ją na tle drewnianej elewacji garażu. Przed donicą zaprojektowano minimalistyczną, żwirową rabatę z trawami ozdobnymi, którą konsekwentnie poprowadzono wzdłuż budynku garażu. W ten sposób przełamano sztywne linie bryły budynku, eksponując zwiewne trawy na tle białej ściany. Żwirowe rabaty uzupełniono o eleganckie oświetlenie słupkowe. Po drugiej stronie ścieżki prowadzącej do drzwi wejściowych zaplanowano naturalistyczną rabatę, która okala fragment tarasu. Zastosowane w tym miejscu nasadzenia wyróżniają ogród w stylu skandynawskim i dodają koloru w przestrzeń ogrodu. Kompozycja z wrzosów, wrzośców, traw ozdobnych i niskich krzewów zimozielonych tworzy całoroczną paletę barw w strefie runa, natomiast nieregularne nasadzenia brzóz zasłaniają taras od ogrodu frontowego.

Częścią ogrodu frontowego jest dąb błotny, symbolicznie nawiązujący do poprzednika. Posadzony w rogu działki jest dobrze wyeksponowany. Z biegiem lat nabierze dostojności i będzie widoczny z ogrodu oraz tarasu, ciesząc oko zmianą barwy ulistnienia w okresie jesiennym.

Południowa granica ogrodu łączy się z działką sąsiada, dlatego w tym miejscu zdecydowano się oddzielić dwie przestrzenie, zapewniając Inwestorom poczucie prywatności. W związku z tym we fragmencie ogrodzenia, na długość tarasu zaaranżowano nasadzenia ze strzyżonego zimozielonego żywopłotu. Przed nim zaplanowano nasadzenia z krzewów liściastych kwitnących na biało.

Drewniany taras zaprojektowano w kształcie litery „L” i podzielono go na dwie strefy - jadalnianą i wypoczynkową. W strefie jadalnianej zaproponowano okrągły stół z miejscem dla sześciu osób. Strefę wypoczynkową zaplanowano na niższym poziomie i wyposażono ją w dwa bujaki. Elementem wyróżniającym strefę jest rabata roślinna zaprojektowana w drewnianym podeście, kształtem przypominająca nieregularny owal. Zaplanowano w niej nasadzenia z niskich traw ozdobnych i pojedynczy egzemplarz brzozy w odmianie ‚Doorenbos’. Strefa wypoczynkowa tarasu została przedłużona o żwirową rabatę aż do południowej granicy działki. W ten sposób ogród w stylu skandynawskim został podzielony na dwa wnętrza. Przy zejściu z tarasu w nawierzchni żwirowej osadzono kilka płyt kamiennych, które łączą dwa wnętrza ogrodowe. Nawierzchnię żwirową przełamano kępowymi nasadzeniami niskich traw ozdobnych, wrzosami, czy też krzewinkami o fioletowych i białych kwiatach. Wschodnią część tarasu uzupełniono o murowaną prostokątną donicę na zimozielone krzewinki kwitnące na fioletowo oraz drzewo o parasolowatej koronie, podsadzone roślinnością iglastą.

Obok tarasu, po wschodniej stronie ogrodu zaplanowano miejsce na plac zabaw z nowoczesnym domkiem o neutralnej kolorystyce. Kolor domku nawiązuje do stylistyki domu oraz nie wyróżnia się na tle planowanej roślinności. Nawierzchnię placu zabaw proponuje się wykonać z piasku, aby była naturalna, bezpieczna i skłaniająca do zabawy - przesypywania piasku, czy tworzenia niespotykanych budowli. Obok placu zabaw w południowo - wschodnim krańcu działki zaplanowano sosnowy zagajnik, w którym opcjonalnie można poprowadzić krętą ścieżkę z płyt kamiennych.

W północnej części działki wyznaczono miejsce na budynek gospodarczy połączony z drewutnią. W tym miejscu zaplanowano również miejsce na krzewy owocowe oraz jabłoń.

Projektanci

MIA studio

Lokalizacja

Świebodzin

Data

czerwiec 2019

Powierzchnia

905 mkw

Inwestor

Prywatny

Status

Projekt zakończony

ogród w stylu skandynawskim projekt wrzosowiska w ogrodzie wrzosowisko w ogrodzie ogród skandynawski