Ogród przy willi

Ogród przy willi opiera się na swobodnych kształtach rabat. Projekt powstał przy klasycznej willi, jednak rozbudowanej o prosty taras wokół którego skupi się życie domowników. Z części tarasowej zieleń w sposób płynny rozlewa się po ogrodzie i tworzy nieregularne wyspy zaakcentowane formowanymi krzewami. To sprawia, że ogród przy klasycznej willi stał się ogrodem oryginalnym, pełnym tajemniczości i skłaniającym do odkrywania jego zakątków.

Strefa wejściowa obejmuje reprezentacyjną ścieżkę prowadzącą do domu oraz podjazd z kostki kamiennej. Rabata wzdłuż ścieżki obsadzona zostanie zimozielonymi turzycami i kulami bukszpanowymi, które uzupełniono o eleganckie oświetlenie słupkowe. Ścieżkę prowadzącą do ogrodu zaproponowano wykonać z nieregularnych płyt bazaltowych, które podkreślają naturalny charakter założenia. Wzdłuż ścieżki zaprojektowano różnego rodzaju byliny i krzewy oraz oświetlenie w formie delikatnych lampek. W ogrodzie frontowym zaleca się zachować istniejące duże drzewa i podsadzić je roślinnością okrywową oraz kwitnącymi krzewami.

Do dalszej części ogrodu przechodzi się pod drewnianą pergolą przeznaczoną na róże pnące. Pergola tworzy swego rodzaju bramę do tajemniczego ogrodu. Rabata okalająca bryłę willi została uformowana jako skarpa na której znajdują się światłolubne rośliny - zwiewne trawy, kosodrzewina, lawenda czy też kocimiętka. Na środku trawnika zaprojektowano wyspę zieleni ze świdośliwą Lamarcką. W całym ogrodzie zaplanowano nieregularne połacie zimozielonych formowanych krzewów, które stworzą „żywe rzeźby”. Za wyspą zieleni znajduje się przejście do placyku z kamienną ławeczką w otoczeniu zieleni. W tym miejscu proponuje się zasadzić drzewo liściaste jako akcent w rogu działki, które w przyszłości zacieni ten fragment ogrodu.

Ogród przy willi posiada rozbudowany taras, który pełni ważną rolę w ogrodzie. Podzielony został na strefę wypoczynkową, jadalnianą i strefę „chilloutu”. Część wypoczynkowa została zaaranżowana pod pergolą z ruchomymi lamelami, dzięki którym będzie można regulować stopień zacieniania. Znajduje się tu duży zestaw mebli wypoczynkowych z drewnianymi stoliczkami, błękitnym dywanem oraz klimatycznym oświetleniem. Stworzono salon zewnętrzny, który jest przedłużeniem domu. W strefie jadalnianej zaproponowano elegancki drewniany stół z ośmioma beżowymi krzesłami. Dodatkowo w tym miejscu zaprojektowano kuchnię letnią uzupełnioną o grill gazowy i zlew z baterią.

Strefa chilloutu to trawnik na podwyższeniu, który rozlewa się w stronę ogrodu. To miejsce przeznaczone na siedziska w formie poduch. Przestrzeń można uzupełnić o kule świetlne różnej wielkości. Nawierzchnię prowadzącą do drzwi wejściowych proponuje się wykonać z płyt kamiennych w ciepłych odcieniach szarości. Wzdłuż betonowego murku nad garażem proponuje się ustawić trzy donice z niewielkimi drzewami, które ograniczą widok na ulicę.

Górny taras willi został zaprojektowany jako zielony dach w formie mat rozchodnikownch. Część użytkową proponuje się wykonać z płyt kamiennych i ograniczyć ażurowymi barierkami. Na tarasie można ustawić dwa fotele metalowe w kolorze oliwki oraz donice z drzewkami ozdobnymi i niskimi bylinami.

Projektanci

MIA studio

Lokalizacja

Wrocław

Data

sierpień 2020

Powierzchnia

1111 mkw

Inwestor

Prywatny

Status

Ogród w trakcie realizacji.

ogród przy zabytkowej willi projektowanie ogrodów Wrocław ogród przy willi Wrocław projektowanie ogrodów projekt ogrodu Wrocław