Ogród przy trójkątnym domu

Inspiracją do stworzenia projektu ogrodu była twórczość Pieta Oudolfa. Kształty ścieżek i rabat nawiązują do nieoczywistej, trapezowej bryły budynku. Ogród jest połączeniem geometrycznych kształtów nawierzchni oraz miękkich linii rozlewającej się roślinności. Kolorowe plamy wraz z ciekawymi strukturami poszczególnych połaci roślin przenikają się ze sobą tworząc żywy obraz.

Główna ścieżka prowadząca do domu wykonana zostanie z jasnej nawierzchni betonowej, natomiast podjazd dla kontrastu z nawierzchni betonowej w kolorze ciemno szarym. Ścieżkę przecina drewniany podest prowadzący do tylnej części ogrodu. Część frontową podkreślono betonową ławeczką oraz trzema czerwonymi donicami z zimozieloną roślinnością jako akcent wprowadzający i nawiązujący do drzwi wejściowych domu. Na zakończeniu drewnianej ścieżki znajduje się podest z dwoma krzesłami w czerwonym kolorze. Jest to miejsce, z którego można podziwiać ogród frontowy.

W tylnej części ogrodu znajduje się drewniany taras. Kształt tarasu odnosi się do kształtu dachu budynku, ale został zmodyfikowany poprzez ‚wcinające się’ trójkąty rabat oraz wgłębnik ze strefą wypoczynkową. Taras został podzielony na dwie części - jadalnianą i relaksacyjną z jacuzzi. Część jadalniana znajduje się pod pergolą z ruchomymi lamelami. Słupy zostały ustawione w taki sposób, aby jak najmniej ograniczać widok z okien domu.

Ogród przy trójkątnym domu to nietypowa, naturalistyczna koncepcja, ale przede wszystkim wyjątkowo cenna przestrzeń dla środowiska. Bogactwo gatunkowe objawia się w formie kwiecistych rabat, bujnych traw ozdobnych, miododajnych drzew oraz roślin zimozielonych. W ten sposób powstało siedlisko dla wielu cennych gatunków owadów, ptaków a nawet drobnych ssaków (jeże, ryjówki itp.). Bioróżnorodność i wysoki procent powierzchni biologicznie czynnej to najważniejsze atuty ogrodu. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że ogród bez trawnika wymaga mniej pielęgnacji, konserwacji oraz wody do podlewania.

Charakter ogrodu i liczne ścieżki zachęcają małych użytkowników do eksplorowania i poznawania przestrzeni. Cały ogród jest naturalnym placem zabaw uzupełnionym o typowe urządzenia zabawowe - piaskownicę, zjeżdżalnię wkomponowaną w pagórek oraz bocianie gniazdo ukryte wsród drzew.

Projektanci

MIA studio

Lokalizacja

Poznań

Data

kwiecień 2021

Powierzchnia

1177 mkw

Inwestor

Prywatny

Status

Projekt zakończony

projekt ogrodu naturalistycznego nowoczesny ogród naturalistyczny ogród z trawami ogród bez trawnika Poznań