Ogród przy domu nowoczesna stodoła

Działka przy domu typu nowoczesna stodoła jest długa i wąska. Był to czynnik mocno determinujący wygląd ogrodu. W efekcie zaprojektowany ogród to przedłużona przestrzeń mieszkania w otoczeniu zieleni.

Część frontowa jest minimalistyczną kompozycją roślinności z drzewami o parasolowatej koronie, podsadzonymi kostrzewą miotlastą. Uzupełnieniem rabaty są pasy traw ozdobnych i turzyc. Ogrodzenie frontowe to słupki wtapiające się w podłoże, które podkreślają nowoczesną bryłę budynku. Biorąc pod uwagę szerokość działki zaproponowano niestandardowe rozwiązanie bramy, które chowa się w podłoże. Podjazd, który prowadzi do garażu znajdującego się na końcu działki to kombinacja jasnych betonowych płyt z ciemnym żwirem. Ogrodzenie wzdłuż zachodniej ściany budynku proponuje się wykonać jako jasną ścianę, która będzie tłem dla zimozielonego bluszczu. Na wysokości okien salonu zaprojektowano ścianę z betonowymi prostokątami różnej wielkości, które zostaną podświetlone. Taka geometryczna struktura otoczona zielenią będzie niczym rzeźba urozmaicać widok z okien domu.

Część ogrodu właściwego została pozbawiona trawnika. Ogród przy domu nowoczesna stodoła to geometryczny układ tarasów i ścieżek uzupełnionych o roślinność. Sercem tej przestrzeni jest miejsce na ognisko w obniżeniu terenu na żwirowej nawierzchni. Dobrane palenisko to nowoczesny element wykończony betonem architektonicznym. Uzupełnieniem są modułowe meble ogrodowe oraz donice z różanecznikami. W części tarasu znajduje się miejsce na stół dla 4 osób oraz podwyższone miejsce na jacuzzi z leżakami. Taras przy wyjściu z sypialni Inwestorów miał być zacisznym miejscem, na którym chętnie spędzą niedzielny poranek. W związku z tym ustawione zostały tam dwie leżanki oraz stolik kawowy. Dodatkowo w przestrzeń wprowadzono niewielkie drzewa ozdobne w donicach oraz zieloną ścianę w formie ekranów z bluszczu.

Ogród przy domu nowoczesna stodoła łączy minimalistyczne podejście do projektowania oraz funkcjonalne rozwiązania. Ważnym elementem ogrodu jest również mini boisko do gry w koszykówkę. Znajduje się ono w pobliżu garażu i wykonane jest z nawierzchni poliuretanowej. Boisko zostało oddzielone od części ogrodowej pasem wysokich traw ozdobnych.

Projektanci

MIA studio | ogród
PRAPA | architektura budynku

Lokalizacja

Bydgoszcz

Data

czerwiec 2019

Powierzchnia

635 mkw

Inwestor

Prywatny

Status

Projekt zakończony

ogród przy domu nowoczesna stodoła ogród przy nowoczesnej stodole ognisko w ogrodzie taras w ogrodzie minimalistyczny taras