Ogród przy domu nowoczesna stodoła

Działka przy domu typu nowoczesna stodoła jest długa i wąska. Był to czynnik mocno determinujący wygląd ogrodu. W efekcie zaprojektowany ogród to przedłużona przestrzeń mieszkania w otoczeniu zieleni.

Część frontowa jest minimalistyczną kompozycją roślinności z drzewami o parasolowatej koronie, podsadzonymi kostrzewą miotlastą. Uzupełnieniem rabaty są pasy traw ozdobnych i turzyc. Ogrodzenie frontowe to słupki wtapiające się w podłoże, które podkreślają nowoczesną bryłę budynku. Biorąc pod uwagę szerokość działki zaproponowano niestandardowe rozwiązanie bramy, które chowa się w podłoże. Podjazd, który prowadzi do garażu znajdującego się na końcu działki to kombinacja jasnych betonowych płyt z ciemnym żwirem. Ogrodzenie wzdłuż zachodniej ściany budynku proponuje się wykonać jako jasną ścianę, która będzie tłem dla zimozielonego bluszczu. Na wysokości okien salonu zaprojektowano ścianę z betonowymi prostokątami różnej wielkości, które zostaną podświetlone. Taka geometryczna struktura otoczona zielenią będzie niczym rzeźba urozmaicać widok z okien domu.

Część ogrodu właściwego została pozbawiona trawnika. Ogród przy domu nowoczesna stodoła to geometryczny układ tarasów i ścieżek uzupełnionych o roślinność. Sercem tej przestrzeni jest miejsce na ognisko w obniżeniu terenu na żwirowej nawierzchni. Dobrane palenisko to nowoczesny element wykończony betonem architektonicznym. Uzupełnieniem są modułowe meble ogrodowe oraz donice z różanecznikami. W części tarasu znajduje się miejsce na stół dla 4 osób oraz podwyższone miejsce na jacuzzi z leżakami. Taras przy wyjściu z sypialni Inwestorów miał być zacisznym miejscem, na którym chętnie spędzą niedzielny poranek. W związku z tym ustawione zostały tam dwie leżanki oraz stolik kawowy. Dodatkowo w przestrzeń wprowadzono niewielkie drzewa ozdobne w donicach oraz zieloną ścianę w formie ekranów z bluszczu.

Ogród przy domu nowoczesna stodoła łączy minimalistyczne podejście do projektowania oraz funkcjonalne rozwiązania. Ważnym elementem ogrodu jest również mini boisko do gry w koszykówkę. Znajduje się ono w pobliżu garażu i wykonane jest z nawierzchni poliuretanowej. Boisko zostało oddzielone od części ogrodowej pasem wysokich traw ozdobnych.

Projektanci

MIA studio

Lokalizacja

Bydgoszcz

Data

czerwiec 2019

Powierzchnia

635 mkw

Inwestor

Prywatny

Status

Projekt zakończony

ogród przy domu nowoczesna stodoła ogród przy nowoczesnej stodole ognisko w ogrodzie taras w ogrodzie minimalistyczny taras