Ogród naturalny

W koncepcji zagospodarowania ogrodu uwzględniony został projekt nowego budynku. Połączenie nowoczesności z historią zaowocowało ogrodem opartym na miękkich liniach i naturalistycznym charakterze. Zastosowana roślinność to głównie trawy, rośliny okrywowe i zimozielone. Na życzenie inwestora ogród naturalny zaprojektowano tak, aby nie wymagał dużego nakładu pracy podczas użytkowania.

W części frontowej zaprojektowana rabata to kompozycja z lawendy, czyśćca wełnistego, roślin okrywowych oraz traw ozdobnych, przez którą prowadzi ścieżka do ogrodu właściwego. W otoczeniu tej ścieżki zaprojektowano donice na rożnych poziomach, które tworzą tarasy z rabatami w ciekawej gamie kolorystycznej, atrakcyjnej przez cały sezon, dzięki zastosowaniu roślin o różnych porach kwitnienia.

Zejścia/wejścia na taras proponuje się zaaranżować w formie "nadwieszanej" ze światłem liniowym pod spodem. W dalszej części tarasu zaprojektowano skarpy z barwnymi rabatami, które "rozlewają się" w część ogrodową. W części wypoczynkowej tarasu, która jest "przedłużeniem salonu" zdecydowano się pozostawić istniejące drzewa - sosnę pospolitą oraz wiąz szypułkowy, które zapewnią cień latem. Pnie drzew można wykorzystać jako słupy na spiralne rozwieszenie lampek, które stworzą przytulny klimat zarówno w okresie świąt, jak i letnich imprez. Dodatkowo poza mobilnymi meblami ogrodowymi w części tarasowej zaproponowano murek ograniczający z ławeczkami i donicę z lawendą.

Ogród naturalny zaprojektowano z myślą o jego najmłodszych użytkownikach, dlatego zaplanowano niewielki plac zabaw. Jego głównym elementem jest górka, na którą prowadzą schodki z drewnianych belek oraz ścianka wspinaczkowa. Zejście na dół umożliwia kolorowa zjeżdżalnia, która ląduje w piaskownicy. Dobrana roślinność jest dostosowana do standardów placów zabaw, gdzie wykorzystano rośliny o ciekawym pokroju, kolorze oraz jadalnych owocach. Ciekawym elementem jest także domek na drzewie do którego prowadzi sensoryczna ścieżka z "bruku dębowego", zatopiona w trawach ozdobnych.

Projektanci

MIA studio

Lokalizacja

Skwierzyna

Data

listopad 2016

Inwestor

Prywatny

Publikacje

projekt ogrodu przed domem ogród naturalny nowoczesny taras z donicami