Ogród nad jeziorem

Ogród nad jeziorem zaprojektowany został w stylu nowoczesnym, wpisując się w naturalne otoczenie krajobrazu. Frontonowa część ogrodu to miejsce reprezentacyjne. Podjazd wykonano z antracytowych płyt betonowych. Wzdłuż ścieżki do domu znajduje się pas lawendy o fioletowych kwiatach. W pasie rozdzielającym ścieżkę od podjazdu zaproponowano geometryczną kompozycję z zimozielonych roślin ozdobnych takich jak kosodrzewina, czy barwinek pospolity. Z prawej strony podjazdu umieszczony został kojec dla psa, który przysłonięto żywopłotem. Tuż obok zaplanowano miejsce dla sosny czarnej, która zapewni cień dla czworonoga w upalne dni.

Do ogrodu właściwego prowadzą dwie ścieżki. Ścieżka po stronie wschodniej wykonana zostanie z tych samych płyt co podjazd, z uwagi na jej połączenie z garażem zlokalizowanym z tyłu domu i możliwością wprowadzania/wyprowadzania pojazdów motorowerowych. Wzdłuż ogrodzenia proponuje się posadzić zimozielony żywopłot. Dalszy fragment ścieżki prowadzący do altany, to ażurowa ścieżka z płyt betonowych osadzonych w ciemnym kruszywie.

Altana posadowiona została na drewnianym podeście, w bliskości jeziora i prywatnej plaży. W jej wnętrzu umieszczono stół jadalniany z miejscem dla sześciu osób. Fragment podestu został wysunięty w stronę brzegu jeziora. Proponuje się go pozostawić bez zadaszenia, gdzie będzie można ustawić leżaki lub leżanki do opalania. Zwieńczeniem ażurowej ścieżki ogrodowej, która przylega do altany są schody prowadzące do pływającego pomostu.

Po stronie zachodniej domu znajduje się ażurowa ścieżka, prowadząca do tarasu z tyłu domu. W tej części ogrodu proponuje się utworzyć rabatę bylinową z szałwią, lawendą i trawami ozdobnymi. Drewniany taras otaczają białe donice na różnych poziomach, w których proponuje się posadzić dwie świdośliwy kanadyjskie podsadzone roślinnością okrywową. Na tarasie znajduje się miejsce na narożnik ogrodowy, który uzupełniono o dwa ażurowe fotele ogrodowe. Tuż przy tarasie zaprojektowano rabatę z brzozami pożytecznymi w odmianie ‚Doorenbos’ podsadzonymi roślinnością naturalistyczną.

Projektanci

MIA studio

Lokalizacja

Brzezinki

Data

listopad 2018

Powierzchnia

624 mkw

Inwestor

Prywatny

Status

Projekt zakończony

ogród nad jeziorem geometryczny ogród frontowy altana nad jeziorem brzozy w ogrodzie donice przy tarasie