Ogród minimalistyczny z paleniskiem

Ogród minimalistyczny z paleniskiem wyróżniają elementy betonowe takie jak murki oporowe, wielkoformatowe płyty, czy stopnie schodowe. Są to mocne akcenty, które determinują charakter ogrodu.

W ogrodzie frontowym wprowadzono niskie rabaty z roślinnością zimozieloną, aby przełamać dominujący charakter podjazdu. Wzdłuż ścieżki prowadzącej do domu wkomponowano donicę z drzewem o parasolowatej koronie, którą podsadzono niskimi bylinami kwitnącymi na biało. Akcentem w rogu działki są trzy graby w odmianie kolumnowej pod dywanem z traw ozdobnych. W ogrodzie frontowym nie zabrakło miejsca na reprezentacyjny trawnik, który jest wizytówką ogrodów nowoczesnych.

Do ogrodu prowadzi ścieżka z jasnych, wielkoformatowych płyt betonowych, osadzona w ciemnym kruszywie. Na tarasie zaplanowano miejsce na zestaw mebli wypoczynkowych oraz stół jadalniany przeznaczony na sześć osób. Z tarasu zaproponowano zejście do ogrodu właściwego w formie asymetrycznych podwieszanych płyt betonowych. W jednym ze stopni przygotowano okrągły otwór na drzewo. Taras okala delikatna skarpa rozlewająca się w stronę ogrodu. Naturalistyczne nasadzenia z niskich i łatwych w uprawie roślin przełamują sztywne linie bryły budynku.

Główna ścieżka w ogrodzie prowadzi do miejsca na palenisko ogrodowe w zagłębieniu terenu do którego prowadzą podwieszane betonowe schody, analogicznie jak w części tarasowej. Wgłębnik w całości proponuje się wykonać z betonu, który będzie łatwy w utrzymaniu. Na ławach betonowych można ułożyć poduchy do siedzenia, pozostałe korpusy betonowe zaplanowano wykorzystać jako stoliczki. Nawierzchnia we wgłębniku to ciemnoszary grys. Wzdłuż ogrodzenia zaplanowano wykonać nasadzenia z drzew formowanych na kształt parawanów, podsadzonych niskimi trawami ozdobnymi, których kaskadowe kępy zmiękczają geometryczne linie betonowych murków.

W północnej części działki powtórzono nasadzenia z grabów kolumnowych. Drzewa przysłonią widok na sąsiednią działkę. Tuż za garażem zaplanowano miejsce na ogródek warzywny w skrzyniach oraz krzewy owocowe.

Ogród minimalistyczny z paleniskiem charakteryzuje prostota projektu, która jednocześnie jest kluczem do ekspozycji nowoczesnej architektury budynku.

Projektanci

MIA studio

Lokalizacja

Poznań

Data

kwiecień 2020

Powierzchnia

1262 mkw

Inwestor

Prywatny

Status

Projekt zakończony

nowoczesny podjazd podwieszane betonowe schody w ogrodzie projekt ogrodu minimalistycznego taras z płyt betonowych ogród minimalistyczny z paleniskiem taras w ogrodzie nowoczesnym