Nowoczesny ogród angielski

Niewielki ogród przy bliźniaku we Wrocławiu zaprojektowany został jako nowoczesny ogród angielski. Geometryczne kwartały rabat porządkują przestrzeń ogrodu, jednak różnorodność kompozycji krzewów, bylin oraz traw wprowadzają w jego przestrzeń odrobinę dzikości. W ogrodzie wprowadzono stonowaną gamę kolorystyczną obejmującą fiolety i biele, które przełamane zostały różnymi odcieniami zieleni.

Od części frontowej do ogrodu właściwego prowadzi ażurowa ścieżka z szarych płyt betonowych różnej wielkości, które osadzone zostały w ciemnym kruszywie. Jest to element, który wyróżnia nowoczesny ogród angielski. Wzdłuż ścieżki zaproponowano różnorodne nasadzenia niskich bylin oraz krzewów, które z czasem stworzą ciekawy efekt przejścia wśród bujnej roślinności. Bieg ścieżki nie jest prosty, ulega załamaniu w kierunku bryły budynku. Jest to zabieg celowy, który ma na celu przywołanie krętych ścieżek typowych dla ogrodów angielskich oraz wprowadzenie ciekawych osi widokowych w granice ogrodu. Różnorodność zastosowanych płyt pozwoliła utworzyć niepowtarzalny wzór ścieżki ogrodowej.

Z uwagi na spore nasłonecznienie działki nowoczesny ogród angielski wyposażono w pergolę oraz trejaż, które spełniają funkcję zacieniające. Pergola zlokalizowana została przy istniejącym tarasie i obejmuje zestaw mebli wypoczynkowych. Trejaż to spokojne miejsce do czytania książek z bujakiem ogrodowym. Dwie formy zaplanowano wykonać z drewna w otoczeniu barwnych bylin, krzewów zimozielonych oraz zwiewnych traw ozdobnych m.in. lawenda, szałwia, kocimiętka, ostnica, czy też kule bukszpanowe. Dodatkowo zarówno na pergoli, jak i na trejażu poprowadzono pnącze np. powojnik kwitnący na fioletowo.

W celu zwiększenia prywatności Inwestorów w nowoczesny ogród angielski zdecydowano się wprowadzić fragmentaryczne ogrodzenie w formie drewnianych słupków, które nawiązują do formy pergoli i trejażu. Słupki zasłaniają widoki na sąsiednie działki, dodatkowo tworzą oryginalną formę małej architektury ogrodowej.

W południowo zachodniej części działki wyznaczono miejsce na ogród warzywny w formie dwóch drewnianych skrzyń.

Projektanci

MIA studio

Lokalizacja

Wrocław

Data

marzec 2020

Powierzchnia

190 mkw

Inwestor

Prywatny

Status

Projekt zakończony

nowoczesny ogród angielski projektowanie ogrodów Wrocław nowoczesne zadaszenie tarasu ogród przy bliźniaku rabata z brzozami