Mały ogród nowoczesny

Mały ogród nowoczesny z donicami na różnych poziomach podkreśla architekturę domu. W części frontowej zaproponowano ścieżkę z dużych płyt betonowych. Zastosowano je również przy projekcie schodów, co pozwoliło uzyskać jednorodną nawierzchnię w strefie wejściowej. Schody proponuje się wykonać w formie "nadwieszanej" ze światłem liniowym. Wzdłuż ścieżki zaproponowano geometryczne kwatery z zimozieloną roślinnością, aby zapewnić atrakcyjny widok części frontowej ogrodu przez cały rok. Dobrana roślinność tj. sosna górska, czyściec wełnisty i bukszpan wieczniezielony różnią się między sobą odcieniami zieleni i fakturą ulistnienia, co pozwoli na uzyskanie ciekawego efektu kontrastów.

Kompozycję z roślin iglastych znajdujących się w południowym rogu działki zaleca się usunąć, ponieważ w przyszłości będą stanowić silne akcenty zacieniające działkę. W tym miejscu proponuje się zasadzić brzozy pożyteczne w odmianie 'Doorenbos', które zostaną podsadzone trawami ozdobnymi, bądź turzycami. Istniejący żywopłot z żywotników zachodnich zaleca się przyciąć do wysokości 10 cm nad siatką ogrodzeniową (na wysokość 170-190 cm). W miejscach przerw pomiędzy żywotnikami proponuje się zaaranżować ażurowe ogrodzenie z drewnianych belek ustawionych pod kątem z miejscem na trawy ozdobne w jasnym żwirze. Ta ciekawa forma parkanu pozwoli odsłonić się od sąsiada, jednocześnie nie tworząc "ciężkiej ściany".

Uwzględniając preferencje Inwestora w części południowej zaprojektowano donice na różnych poziomach, które okalają bryłę budynku. Roślinność w donicach została powtórzona z geometrycznej, zimozielonej rabaty zaprojektowanej w części frontowej i dodatkowo wzbogacona lawendą wąskolistną, zimozielonym zawciągiem nadmorskim w odmianie 'Alba' oraz trawami ozdobnymi. Ogród w stylu nowoczesnym podkreślono ażurową ścieżką z antracytowych płyt betonowych, która ułożona zostanie na białym grysie wzdłuż donic. Na przeciwko tarasu w rogu działki proponuje się zaaranżować rabatę z roślinami kwitnącymi o różnych porach roku. Będą to rośliny o kwiatach w kolorze fuksji i białym.

Projektanci

MIA studio

Lokalizacja

Skórzewo

Data

czerwiec 2016

Inwestor

Prywatny

Publikacje

ogród w stylu nowoczesnym podświetlane schody betonowe betonowe donice w ogrodzie ścieżka z płyt betonowych projekt małego ogrodu nowoczesnego