Kiedy zamówić projekt u architekta krajobrazu?

10 grudnia, 2018

projekt u architekta krajobrazu

Czy od dłuższego czasu zastanawiacie się nad podjęciem współpracy z pracownią projektową? Kiedy jest najlepszy czas, aby zamówić projekt u architekta krajobrazu? Bardzo niegrzecznie odpowiadać pytaniem na pytanie, ale w tym przypadku pozwolimy sobie na taką taktykę i zanim udzielimy odpowiedzi na pytanie zadane w tytule tego posta, będziecie musieli odpowiedzieć na kilka naszych:

|

| 1. Na czym Wam zależy w momencie rozpoczęcia współpracy z projektantem (szybkość vs jakość)?

Z reguły te dwa elementy nie idą ze sobą w parze. Jeżeli jesteście nastawieni na szybkość, musicie być pewni, że wielu projektantów nie lubi pracować pod presją czasu i z niepotrzebnym stresem, ponieważ najzwyczajniej w świecie zabija to w nich kreatywność. Oczywiście jest to ściśle związane z jakością projektu, który odbiega od ich wypracowanych standardów. Dlatego lepiej dać sobie więcej czasu i postawić na cierpliwość w oczekiwaniu na wymarzony projekt.

|

| 2. Czy budżet jest jedynym wyznacznikiem podczas wybierania firmy projektowej?

To kolejna ważna sprawa. Zamawiając projekt ogrodu musicie być świadomi, że nie otrzymacie go gratis lub za symboliczną opłatą (więcej na ten temat w poście ILE KOSZTUJE PROJEKT OGRODU?). Jednym słowem musicie być nastawieni na poniesienie kosztów. Jeżeli nie dysponujecie odpowiednim budżetem, nie ma co liczyć na to, że renomowane firmy z doświadczeniem będą godziły się na ustępstwa w kwestii negocjacji ceny. Praca projektowa jest i powinna być w cenie. W związku z tym lepiej się przygotować, określić swój budżet inwestycyjny i zainwestować w projekt, który przygotuje pracownia architektury krajobrazu Waszych marzeń.

|

| 3. Kiedy zamierzacie wykonać ogród?

Wyobraźcie sobie sytuację, kiedy dzwonicie w maju do projektanta i przedstawiacie mu swoją optymistyczną wizję na planowane przez Was prace w ogrodzie o powierzchni 1500 metrów kwadratowych. Wyznaczony deadline: jesień. Szczerze? Z reguły wszystkie biura projektowe i ogrodnicze są już zawalone pracą. Projekt owszem, można wykonać do połowy lata, ale na wykonanie ogrodu nie ma co się nastawiać. Dobre firmy wykonawcze mają już dawno zarezerwowane terminy, co najmniej pół roku do przodu. Dlatego pomyślcie o kontakcie z firmą projektową już na zimę!

Reasumując odpowiedzi w pytaniach zadanych powyżej, bardzo łatwo jest odpowiedzieć na  pytanie zadane w tytule tego posta: Kiedy zamówić projekt u architekta krajobrazu? Jak sami zauważyliście składa się na to kilka czynników: JAKOŚĆ, BUDŻET, CZAS. Wszystkie czynniki łączy TERMIN wykonania projektu.

termin zamówienia projektu ogrodu

Nie czekaj do wiosny, zamów swój projekt u architekta krajobrazu i wspólnie zaplanujcie ogród już zimą!