Pomocne programy w życiu architekta krajobrazu

30 stycznia, 2017

programy komputerowe architekta

Nie wyobrażacie sobie ręcznie rysować całego projektu od A do Z? Nic dziwnego, my także. Jednak dla tych którzy do tej pory większość prac wykonywali ręcznie, podpowiemy jakie programy komputerowe pozwolą usprawnić Waszą pracę, nie rezygnując przy tym z ręcznych poczynań.

autocad| 1. AutoCAD specjalista od planów 2D

Nasze pierwsze kroki przy tworzeniu projektów stawiałyśmy w AutoCAD-zie. Linearne plany 2D z zachowaniem skali pozwalały nam oderwać się od kalki technicznej i rapidografu. Jeśli nadal cenicie sobie ręczne wykonywanie planów dobrze jest wcześniej przygotować sobie podkład planu w AutoCAD-zie, następnie go wydrukować i zabrać się do części artystycznej, w której wykorzystacie kredki i farby, nadając waszym planom niepowtarzalnego charakteru! Swoją drogą to i tak lepsze rozwiązanie niż tworzenie całego planu w AutoCAD-zie. Program jest w 100% techniczny i wszystkie wypełnienia kolorem jakie zastosujecie będą potwornie płaskie. Zero faktur, zero artystycznej duszy.

|

archicad

| 2. ArchiCAD czyli projekt w 2D i 3D

Niewątpliwą zaletą ArchiCAD-a jest możliwość przygotowania projektu w 3D. Na samym początku musicie jednak zdecydować czy będziecie potrzebować wizualizacji, czy tylko planu ogrodu. Jest to istotne, ponieważ model 3D rysuje się innymi narzędziami, takimi jak ściana, czy strop i oczywiście zajmuje to trochę więcej czasu. Gotowy model ogrodu 3D z ArchiCAD-a można poddać renderingowi. W ten sposób będziecie mieli wstępną wizualizację projektu. Dla bardziej wymagających dodamy, że plik 3D warto wyeksportować np. do Artlantisa lub Lumiona i tam po nałożeniu różnorodnych faktur i dodaniu obiektów przygotować plik do renderu.

|

skechup

| 3. SketchUp i modelowanie dla każdego

SketchUp to prosty, intuicyjny program do projektowania 3D. Jego darmowa wersja, czyli SketchUp Make można pobrać po zalogowaniu się na stronie dystrybutora. Należy jednak pamiętać, że można go wykorzystywać do nauki lub tworząc projekty domowe. Wyobraźcie sobie, że podczas studiów w ramach zajęć, miałyśmy okazję wykonać projekt ogrodu dla znajomych Klientów właśnie w SketchUp-ie. Nie przypadł on nam do gustu, ponieważ trzeba mieć ogromną cierpliwość przy tworzeniu modeli i uważać, żeby przypadkiem jakaś jego część nie latała samopasem w powietrzu, ale do rzeczy! Podczas prezentacji koncepcji ogrodu na spotkaniu u Klientów, ich 7 letnia córka zapytała w jakim programie przygotowany został projekt. Gdy dowiedziała się, że to zasługa SkechUp-a zrobiła wielkie oczy i zaczęła opowiadać, że bardzo dobrze go zna. Rodzice nie mogli wyjść z podziwu, przyrównując ich genialne 7 letnie dziecko do studentów. Także sami widzicie – to tak naprawdę jak gra w Simsy. Z naszej perspektywy nie był to najmilszy czas, tym bardziej, że był to nasz pierwszy projekt wykonany w tym programie. Do dziś w nim nie pracujemy i wcale nie przez pierwsze złe wrażenie, tylko brak czasu, aby porządnie przysiedzieć, nauczyć się go i przede wszystkim nabrać cierpliwości. A możliwości ma ogromne, w szczególności z pomocą wtyczek, które pomagają modyfikować opcje renderu. Gorąco zachęcamy, pamiętajcie, że zawsze możecie poćwiczyć, bo przecież nic Was to nie kosztuje, a jak miłość zakwitnie to możecie zainwestować w SketchUp Pro, czyli rozbudowaną wersję na komercyjny użytek.

|

artlantis

| 4. Artlantis w dobrej cenie

Już wcześniej wspomniany przy okazji ArchiCAD-a. Tak, te dwa programy lubią ze sobą współpracować, a może po prostu my cenimy ich współpracę 🙂 W Artlantisie często pracują architekci wnętrz, architektom krajobrazu jest trudniej. Dlaczego? Ilość dostępnych modeli roślin jest ograniczona i na samym początku należy zainwestować w obiekty. Gdy już rozbudujecie swoją bibliotekę roślin, mebli i faktur nie będziecie mieli już takich problemów. Zaletą Artlantisa jest jego kompatybilność nie tylko z ArchiCAD-em, ale także z SketchUp-em, więc nie stworzycie dziury budżetowej we własnej firmie, biorąc pod uwagę fakt, że SketchUp i Artlantis są o niebo tańsze od ArchiCAD-a. W sprzedaży Artlantisa dostępne są dwie wersje: Artlantis Render i Artlantis Studio. Czym się różnią? Render jak sama nazwa wskazuje służy tylko do renderingu, natomiast Studio umożliwia dodatkowo tworzenie animacji i wizualizacji 360 stopni. Jak się zapewne domyślacie ceną też się różnią, ale nie jest to kolosalna przepaść finansowa. W momencie zakupu warto jednak zadać sobie pytanie: ile filmów w życiu zrobiłem i czy nagle coś się zmieni? Czy będę miał czas, aby je tworzyć?

LUMION

| 5. Lumion wizualizacje i animacje

Program Lumion zyskuje coraz większą popularność wśród projektantów. Jego główną zaletą jest łatwość pracy z uwagi na fakt, że interfejs oprogramowania jest bardzo intuicyjny. Już po kilku minutach pracy użytkownik może przygotować podstawowy zarys wizualizacji. Nabywając doświadczenie i odkrywając tajniki programu można zacząć przygotowywać fotorealistyczne wizualizacje oraz animacje, uniezależniając się w ten sposób od wsparcia grafików. Ogromną zaletą programu jest rozbudowana biblioteka modeli roślin, która ułatwia pracę każdemu architektowi krajobrazu. Kolejnym atutem jest kompatybilność Lumiona z programami do modelowania 3D, takimi jak ARCHICAD, czy SketchUp. Na rynku program Lumion dostępny jest w 2 wersjach – Lumion Standard oraz Lumion Pro. W naszym biurze korzystamy z wersji Pro, która zawiera więcej modeli i materiałów. 

|

3dsmax

| 6. 3dsMax doskonałość w każdym calu

To jeden z programów, który warto znać. My dosłownie liznęłyśmy jego interfejsu, ale wiemy co potrafi. To prawdziwa machina do tworzenia fotorealistycznych wizualizacji. Problem stanowi jego cena i kompatybilność z komputerami z ugryzionym jabłuszkiem. Jak powiadają „dla chcącego nic trudnego”, więc musimy ściągnąć z półki zakurzoną „Biblię 3ds Max-a” i w wolnej chwili poćwiczyć (litości! a kiedy czas na sen?!) 🙂

|

vectorworks

| 7. Vectorworks czyli wszystko w jednym

Program idealny dla urbanistów oraz architektów krajobrazu. Z Vectorworksem po raz pierwszy spotkałyśmy się w niemieckich biurach architektury krajobrazu. Z doświadczenia wiemy, że architekci tworzą w nim kompleksowe projekty od planów 2D do modeli 3D. Ponadto Vectorworks Ogród i Krajobraz stanowi uzupełnienie dla oprogramowania GIS w zakresie tworzenia map i planów w wysokiej jakości graficznej. Nie można również zapomnieć o bogatej bibliotece obiektów oraz tekstur zieleni.

|

ps

| 8. Ps I love you

Tak to Adobe Photoshop! W naszym rankingu wymieniony na samym końcu, ale nie dlatego, że jest nieistotny, tylko kategoriami jako program graficzny pasował nam właśnie tutaj. Niezastąpiony, niezawodny, zawsze potrafi uratować nam życie w kryzysowej sytuacji projektowej. Program który w pewnym sensie pokazał nam, że nie warto zaczynać pracy projektowej od niego, tylko od programów technicznych. No cóż, człowiek uczy się przecież przez całe życie 🙂 Idealnie przyda Wam się do obróbki zdjęć, postprodukcji wizualizacji z Artlantisa, czy do tworzenia planów ogrodów (oczywiście na bazie linearnego podkładu z wybranego programu technicznego). Niektórzy chętnie wykorzystują go także do sklejania plakatów, a to błąd! On ma od tego swoich „kuzynów”! (patrz punkt 8).

|

illustrator_indesign

| 9. Illustrator i InDesign – rodzina Photoshopa

Grafika wektorowa. Magiczne hasło, które nie powinno Wam spowijać oczu mgłą! To właśnie w tych programach powinniście wykonywać grafiki, diagramy i sklejać plakaty. Uwielbiamy te momenty, kiedy dzwonimy do drukarni z pytaniem, czy już możemy odebrać wydrukowane postery i pytamy: jak wyszły? Ładnie? Podobają się Panu? W słuchawce słyszymy: „są znakomite i ostre jak żyleta”. No właśnie o tą ostrość się rozchodzi. Jeżeli nam nie wierzycie proponujemy na próbę wydrukować coś z Photoshopa i Illustratora. Gwarantowany efekt porażenia (pozytywnego oczywiście)!

A Wy z jakich programów korzystacie?