Ile kosztuje projekt ogrodu?

5 kwietnia, 2017

Ile kosztuje projekt ogrodu?

Marzenie o pięknym ogrodzie pojawia się w momencie wybudowania domu lub z początkiem wiosny, kiedy widok zza Waszego okna odstrasza domowników oraz gości. Marzenia pociągają Was do „Wujka Google” w poszukiwaniu inspiracji na projekt. Zazwyczaj powstaje on tylko w Waszej głowie, bo przecież nie chcecie tracić pieniędzy na architekta krajobrazu. Budowa i urządzanie domu już wystarczająco naruszyła Wasz budżet, więc z ogrodem chcecie zmierzyć się w pojedynkę. Często jednak zdarza się tak, że już na starcie czegoś nie wiecie, coś Wam nie pasuje i zastanawiacie się nad pomocą specjalisty. To dobry znak, więc warto drążyć temat dalej…

|

| Przygotuj się na poniesienie kosztów

Poszukując architekta krajobrazu nie możecie zakładać, że wykona dla Was projekt po taniości za 300 zł. Strony ogłoszeniowe aż kipią od takich ofert, niektóre nawet kuszą projektem za darmo w ramach umieszczenia go w portfolio studenckim. Nie musicie się zatem obawiać, że takich ofert nie znajdziecie, jednak warto przemyśleć sprawę, ponieważ zazwyczaj wiąże się to ze stratą czasu i pieniędzy. To szybkie zlecenia traktowane jako „kopiuj-wklej” pomysłów z innych projektów, które w Waszym przypadku nie będą dobrym rozwiązaniem. Przygotujcie się wobec tego na poniesienie kosztów wykonania kompleksowego projektu, który pozwoli na realizację ogrodu Waszych marzeń. Indywidualny projekt ogrodu będzie odzwierciedleniem wiedzy technicznej, przyrodniczej i artystycznej Waszego projektanta. Wiemy, że warto nawiązać współpracę ze specjalistą i mamy nadzieję, że zdołaliśmy Was do tego przekonać. Zastanówmy się zatem ile kosztuje projekt ogrodu i od czego to zależy?

|

| Ile kosztuje projekt ogrodu?

Cena projektu ogrodu uzależniona jest od kilku czynników. Najczęściej brane pod uwagę to: wielkość założenia, styl, ukształtowanie terenu, mała architektura, elementy wodne oraz jakość graficzna projektu obejmująca wizualizacje. Projektanci rozpoczynają wycenę projektu od obliczenia powierzchni działki bez bryły budynku. Następnie cena ogrodu ustalana jest od jednego metra kwadratowego. Zazwyczaj waha się w granicach od 6 do 8 zł za jeden metr kwadratowy za typowy projekt ogrodu przydomowego o powierzchni od 1000 do 1500 metrów kwadratowych i kosztuje od 6000 do 12000 zł. Należy pamiętać, że cena takiego projektu obejmuje cały zarys kształtów w ogrodzie, łącznie z połacią trawnika. Zdarza się jednak, że Klienci nie chcą trawnika w ogrodzie lub decydują się na jego niewielką połać. W takiej sytuacji architekt musi poświęcić więcej czasu na opracowanie projektu, a więc jego cena za metr kwadratowy automatycznie wzrośnie. W przypadku gdy Klient zainteresowany jest projektem małej architektury w ogrodzie, takiej jak altana ogrodowa, pergola, czy drewutnia wycena takich elementów przygotowywana jest osobno. Są to większe inwestycje uwzględniające szczegółowe komponenty techniczne opracowywane przez zespół architektów i architektów krajobrazu. Ich cena najczęściej uzależniona jest od wielkości konstrukcji oraz wyposażenia.

|

| A może projekt gratis?

Wykonanie projektu ogrodu nie zajmuje jednego wieczoru i nie kosztuje 300 zł. Dlatego powtarzamy, że musicie być przygotowani na poniesienie kosztów, które w przyszłości zaowocują gwarancją jakości zakupionego projektu. Nie jesteście w stanie zaplanować wszystkiego sami, jeżeli stać Was na zatrudnienie projektanta to z pewnością zaoszczędzicie czas i nerwy stracone na poszukiwanie odpowiedzi jak coś zrobić. Przy tworzeniu projektu ogrodu nie wybierajcie drogi na skróty, poszukując ofert projektów ze stron ogłoszeniowych lub opatrzonych kuszącą reklamą: „U nas dostaniesz projekt ogrodu gratis!”. Nie bądźcie naiwni, bo firmy oferujące projekty gratis najczęściej ukrywają koszty opracowania projektu na etapie wykonywania ogrodu. Niestety wszelkie zniżki i zachęty działają na Klientów jak lep na muchy, więc musicie być czujni!