Dlaczego tuja?

26 października, 2017

tuja

Żywotnik zachodni, potocznie nazywany tują (nazwa łac. Thuja occidentalis) wzbudza powszechny zachwyt, natomiast w gronie projektantów traktowany jest jako zło konieczne. Choć w niektórych kręgach tuje tracą powodzenie, ponieważ kojarzone są z cmentarzami to nadal ilość ich fanów przewyższa grono krytyków. Czym tuja zawdzięcza sobie taką popularność? Aranżując ogród mamy przecież ogromny wachlarz możliwości w wyborze drzew i krzewów rodzimych. Dlatego trudno uwierzyć, że najczęściej wybieraną rośliną do polskich ogrodów jest właśnie tuja…

|

| Warto przemyśleć sposób sadzenia 

Tuja się podoba, bo jest rośliną popularną (przecież każdy sąsiad ją ma), dostępną (kupić można ją już prawie w każdym markecie) oraz niedrogą. To iglak, który nie gubi igieł na zimę i nie sprawia kłopotu. Tym argumentom nie zaprzeczymy, jednak może warto przemyśleć sprawę masowego odgradzania się od sąsiadów i tworzenia zamkniętych ogrodów? Oczywiście, nie ma nic złego w tym, że chcemy zadbać o swoją prywatność, ale wcześniej rozejrzyjmy się dookoła – gdzie mieszkamy? Na wsi, czy w mieście? Czy warto ograniczać się pasami tujowych żywopłotów z każdej strony działki od widoków, które sprezentowała nam natura? Nie jesteśmy przeciwnikami żywopłotów i żywotników, bo przecież starannie wykonane zielone ściany w połączeniu z innymi roślinami mogą zaskakiwać urodą cały sezon. Jednak chcemy zaznaczyć, że „tujoza” na którą choruje większa część naszego społeczeństwa bardzo mocno ogranicza projektantów, wprowadzając monotonię w zarys ogrodu. A przecież wszystko jest dobre w granicach zdrowego rozsądku! Zdjęcia poniżej ukazują klasyczne zastosowanie żywotników w naszych ogrodach.

żywopłot z tuj

źródło: 1 | 2

| Żywopłot formowany

W nowoczesnych, minimalistycznych ogrodach miejskich żywopłoty formowane to absolutny hit. Strzyżone roślinne ściany chronią dostępu do naszego ogrodu, ale również osłaniają go przed wiatrem. Odpowiednio zaprojektowane dzielą przestrzeń naszego ogrodu na przytulne zakątki. Jedne z roślin, z których można stworzyć zimozielony żywopłot to właśnie tuje. Najczęściej tworzone są z odmiany 'Brabant’, która nabiera formy dopiero po regularnych strzyżeniach. Żywopłoty można także zakładać z odmian wąskich i od razu gęstych, jak na przykład 'Columna’, czy 'Smaragd’, które nie wymagają częstego przycinania.

żywopłot z tuj

źródło: 1 | 2

Tuje mają smukły pokrój, przy czym są bardzo gęste, dlatego łatwo i szybko można z nich stworzyć wysokie żywopłoty. Pamiętajcie jednak, aby w waszych ogrodach nie ograniczać się tylko do nich. Warto je dodawać w kompozycjach z innymi gatunkami roślin lub tworzyć mniejsze żywopłoty, które podzielą wasz ogród na kameralne wnętrza. Jeżeli zastanawiacie się nad alternatywą dla tujowych żywopłotów, zapraszamy do zapoznania się z postem 5 roślin na formowany żywopłot.