5 roślin na formowany żywopłot
2 listopada, 2017
Formowany żywopłot można stworzyć z różnych gatunków roślin iglastych lub liściastych – zależy jaki efekt zamierzamy osiągnąć. W każdym ogrodzie są miejsca, które z różnych powodów chcielibyśmy zasłonić. W takim przypadku warto rozważyć żywopłot z roślin iglastych, który stworzy efektowną osłonę przez cały rok. Urok roślin liściastych jest niepowtarzalny i wyróżnia się na tle iglaków, jednak nie ma aż tylu zwolenników, z uwagi na sezonowość liści. Co więc wybrać? 99% naszego społeczeństwa decyduje się na tuje (koniecznie zapoznajcie się z postem: Dlaczego tuja?), jednak mamy nadzieję, że do waszych ogrodów wybierzecie rodzime zamienniki, porzucając utarte, sąsiedzkie schematy. Przekonajcie się, że warto wprowadzić różnorodność do waszego ogrodu! Będzie pięknie!
|
Poznajcie 5 roślin na formowany żywopłot
1 | BUK POSPOLITY (Fagus sylvatica)
Z buków można uzyskać wąskie, wysokie i głęboko zakorzenione zielone ściany. Ich sezonowa zmienność wprowadza do ogrodu dużo urozmaicenia. Jesienią liście buków przebarwiają się na żółto, po czym brązowieją i zeschnięte utrzymują się na stalowoszarych pędach aż do wiosny. Na uwagę zasługują odmiany buków ’Atropunicea’ o efektownym purpurowym ulistnieniu.
źródło: 1
2 | GRAB POSPOLITY (Carpinus betulus)
Graby w formie naturalnej to wysokie i stabilne drzewa, dlatego tworzone z nich żywopłoty idealnie nadają się na wysokie zielone ściany. Zakładając żywopłot z grabu warto wybierać gęste sadzonki, z uwagi na ich powolny wzrost. Trzeba pamiętać, że cięcie musimy zacząć „od małego”, niezależnie od wysokości sadzonek, aby żywopłot mógł się zagęszczać od samej ziemi. Jeżeli marzy nam się natychmiastowy efekt, warto rozważyć posadzenie dużych sadzonek grabu w odmianie ’Fastigiata’ lub ’Columnaris’. Liście grabów, podobnie jak buków przebarwiają się i utrzymują na pędach aż do wiosny.
źródło: 1 | 2
3 | BUKSZPAN WIECZNIEZIELONY (Buxus sempervirens)
Żywopłoty z bukszpanu są efektowne przez cały rok i można z nich tworzyć formy zarówno niskie jak i wysokie. Bukszpan bardzo dobrze znosi przycinanie i dobrze czuje się na stanowiskach półcienistych lub cienistych. Odmiana ’Suffruticosa’ nadaje się na niskie obwódki rabat, czy żywopłociki nieprzekraczające 0,5 m wysokości. Na wyższe żywopłoty do 1,5 m wysokości warto wykorzystać odmianę ’Arborescens’.
źródło: 1
4 | CIS POSPOLITY (Taxus baccata)
Długowieczność to cecha, która jest przypisana cisom. Żywopłoty z tych krzewów tworzą eleganckie, ciemnozielone tło dla ekspozycji innych roślin. Zakładając żywopłot z cisu należy pamiętać o jego powolnym wzroście, dlatego warto zakupić większe sadzonki. Na żywopłoty zaleca się odmiany ’Hicksii’ oraz ’Hillii’.
źródło: 1
5 | ŻYWOTNIK ZACHODNI (Thuja occidentalis)
Żywotniki to jedne z najczęściej wybieranych roślin do naszych ogrodów. Ich smukły, kolumnowy pokrój oraz gęstość sprawiają, że w krótkim czasie można osiągnąć wysokie i wąskie żywopłoty. Najczęściej stosowane odmiany to: ’Brabant’, ’Columna’, czy ’Smaragd’. Popularność występowania tego gatunku w naszym kraju coraz bardziej do nich zniechęca, dlatego warto zastanowić się nad zastosowaniem gatunków wymienionych wcześniej.