Ogród nowoczesny

Koncepcja zagospodarowania ogrodu miała nawiązywać do architektury budynku, dlatego zdecydowano się zaprojektować ogród nowoczesny. Na życzenie inwestora ogród nowoczesny opiera się o formy geometryczne, momentami przywołując klimat krajów południowych. W części frontowej dobrana roślinność podkreśla bryłę budynku nie konkurując z nią. Tworzy regularny podział przestrzeni dzięki zastosowaniu minimalistycznego połączenia roślin zimozielonych (bukszpan, lawenda) oraz traw atrakcyjnych przez cały rok. Akcentem tej części ogrodu jest magnolia pośrednia o białych kwiatach.

Wzdłuż ścieżki do domu, pośród traw i zimozielonych kul bukszpanu zaplanowano rośliny o białych kwiatach, które zmieniają się w ciągu sezonu wiosennego. Podkreślając formę domu, wzdłuż ogrodzenia po stronie południowo-wschodniej proponuje się nasadzenia z grabu pospolitego w odmianie Fastigiata, o regularnej, wąskostożkowej koronie, podsadzonego trawami ozdobnymi. Nowoczesna forma ogrodu w części frontowej zaakcentowana została także roślinnością w niskiej białej donicy, która przywołuje na myśl ciepły klimat - zebrane w grupę juki karolińskie w otoczeniu bylicy.

Ogród właściwy w tylnej części działki nawiązuje do roślinności, którą zaproponowano w części frontowej. Zaaranżowano w nim miejsce na palenisko ogrodowe w otoczeniu murowanej donicy z przymocowanym drewnianym siedziskiem. Dodatkowym atutem ogrodu jest miejsce wypoczynkowe z elementem wodnym. Po obu stronach kostki wodnej zaproponowano eleganckie placyki z wielkoformatowych płyt betonowych, na których można umieścić leżaki w sezonie letnim. W tym miejscu zaproponowano ustawienie podświetlanego panelu dekoracyjnego z orientalnym wzorem, wykonanego ze stali kortenowej. Nowoczesny korten będzie pięknie kontrastował z zielenią strzyżonych grabów.

W części północnej ogrodu, ze względu na największe zacienienie zdecydowano się zrezygnować z trawnika i zastąpić go grysową nawierzchnią, w której powtórzono ścieżkę z betonowych płyt. Ponadto, aby zasłonić nieatrakcyjny widok, zaproponowano posadzenie pod murem zimozielonych krzewów ozdobnych. Zaleca się je podsadzić cieniolubnymi funkami oraz kontrastującą turzycą morową o biało-zielonym ulistnieniu.

Projektanci

MIA studio

Lokalizacja

Gostyń

Data

maj 2016

Inwestor

Prywatny

ogród nowoczesny ogród nowoczesny element wodny w ogrodzie z panelem dekoracyjnym nowoczesna altana ogrodowa palenisko ogrodowe projekt ogrodu nowoczesnego