Nowoczesny balkon

Balkon zaprojektowano w stylu nowoczesnym. W jego przestrzeni zaaranżowano różnorodne geometryczne donice, które oddzielają balkon od granicy balkonu sąsiada. W celu podniesienia intymności w zasięgu tarasu postanowiono po jego zachodniej stronie zaaranżować ażurową ścianę z drewnianych paneli pomalowanych w kolorze jasnoszarym. Poziome przęsła paneli będą dodatkowym elementem podnoszącym estetykę tarasu. Fragment paneli proponuje się wykorzystać jako podporę dla roślin pnących, takich jak bluszcz pospolity lub powojnik. W celu nadania nowoczesnego wydźwięku tarasu proponuje się zmianę elewacji na jasny kolor.

Nowoczesny balkon podzielono na dwie części. Pierwsza z nich to część wypoczynkowa z sofą. W tym miejscu proponuje się wykonać nawierzchnię z desek drewnianych lub desek kompozytowych w tonacji zbliżonej do szarości. Podobny materiał należy zastosować przy budowie donic. Druga część balkonu to strefa dziennego odpoczynku, która obejmuje stolik kawowy oraz dwa fotele. W tym miejscu zdecydowano się na wydzielenie we fragmencie donicy ławeczki, na której można będzie wypoczywać w cieniu roślinności. Zastosowana nawierzchnia to płyty tarasowe o wymiarach 60x60 cm w kolorze jasnej szarości.

W projekcie roślinności pojawiło się kilka akcentów kolorystycznych, które przyciągają wzrok. Wyeksponowano istniejący klon palmowy Inwestorów i zainspirowano się jego kolorem. W związku z tym dodatkowe purpurowe akcenty tworzy śliwa ozdobna oraz żurawka, która podsadzona została pod zwiewnymi brzozami. Nie zapomniano również o aromatycznej lawendzie, która celowo zaproponowana została w niższej partii donicy, aby przyciągać zapachem najmłodszych. Z lawendą można posadzić również szałwię, aby wzmocnić kolor fioletu na tarasie.

W projekcie zdecydowano się także na trzy wysokie antracytowe donice, w których zaleca się posadzić zimozielony bukszpan. Będą to mocne akcenty pionowe, które wyróżnią się na tle jasnej elewacji i wprowadzą nowoczesny charakter w granice balkonu. Istniejące, niższe donice Inwestorów zaleca się wykorzystać jako niskie akcenty z roślinnością np. lawendą.

Projektanci

MIA studio

Lokalizacja

Poznań

Data

czerwiec 2017

Inwestor

Prywatny

nowoczesny balkon balkon z trawami balkon z donicami projekt balkonu