Minimalistyczny ogród na poziomach

Minimalistyczny ogród na poziomach opiera się na prostych kształtach, podobnie jak bryła budynku. Zastosowane różnice terenu nadają dynamikę i nowoczesną, czytelną formę założenia. W projekcie, przy budowie murków oporowych zastosowano elementy betonowe, które zachowują stonowaną kolorystykę w odcieniach szarości. Materiały użyte w konstrukcjach poszczególnych elementów małej architektury to przede wszystkim drewno, stal corten oraz płyty kamienne. Dobór materiału roślinnego ogranicza się do kilku gatunków traw ozdobnych, zimozielonych krzewów oraz drzew formowanych. W zasięg ogrodu zdecydowano się wprowadzić kolor przewodni – fiolet, który występuje w barwie kwiatów bylin. Delikatne i kwitnące byliny przełamują sztywne linie minimalistycznego projektu.

Część wypoczynkowa ogrodu skupia się wokół prostokątnego basenu z niewielkim tarasem przeznaczonym na leżaki. W jego zasięgu znajduje się trejaż z ażurowymi panelami dekoracyjnymi, który akcentuje przejście do dalszej części ogrodu z przestrzenią trawnika rekreacyjnego. W wyższych partiach tarasów zaaranżowano schody łączące taras na skarpie z ogrodem. Skarpa w większości obsadzona została niskimi roślinami iglastymi. Na tarasie, który jest przedłużeniem domu wkomponowano prostokątny zbiornik wodny z postumentem na rzeźbę, która prezentuje swoje walory w zwiewnych trawach ozdobnych i kosaćcach syberyjskich. Na tarasie zaaranżowano nowoczesny zestaw mebli wypoczynkowych, parasol oraz cortenowe donice z kulami bukszpanowymi. W kilku miejscach w ogrodzie wkomponowano większe donice przeznaczone na dekoracyjne drzewa o niewielkiej koronie podsadzone zimozieloną roślinnością okrywową.

Na tle ażurowego ogrodzenia zastosowano drzewa formowane zaakcentowane regularną, niską obwódką z bukszpanu pospolitego, która podkreśla minimalistyczny charakter ogrodu. Pod koronami drzew zaplanowano sezonowe byliny kwitnące na biało i fioletowo.

Projektanci

MIA studio

Lokalizacja

Berlin

Data

styczeń 2015

Powierzchnia

1000 mkw

Inwestor

Prywatny

Status

Projekt zakończony

minimalistyczny ogród na poziomach ogród przed domem nowoczesny taras z trawami