Gardenia 2017 Poznań

8 marca, 2017

Gardenia

| Targi Ogrodnicze Gardenia 2017

Uczestnictwo w targach branży ogrodniczej (Gardenia i Zieleń to Życie) to niemal obowiązek każdego projektanta, architekta krajobrazu i ogrodnika. Przynajmniej taka przyjęła się tradycja. Tak naprawdę targi pomagają nam projektantom śledzić co się dzieje na rynku branżowym oraz jakie nowinki technologiczne są na czasie. Można tutaj spotkać przyjaciół z branży i nacieszyć oko różnorodnością dostępnych odmian roślin. Niestety nie wszystko na Gardenii zachwyca, a to co rozczarowuje jest często przemilczane. W każdym razie jako architekci krajobrazu co roku lubimy odwiedzić targi choć na jeden dzień, by poczuć nadchodzącą wiosnę i tym samym początek sezonu ogrodniczego.

|

| Seminarium „Miejska Sztuka Ogrodowa”

Pierwszy dzień targów rozpoczęła XI edycja seminarium „Miejska Sztuka Ogrodowa” zorganizowanego przez redakcję „Zieleni Miejskiej”. Tematem przewodnim była „Przestrzeń dla zieleni”. Mieliśmy okazję uczestniczyć w pierwszej części seminarium i choć tematyka prezentacji była nam bliska, gorzkie w takich sytuacjach okazuje się rozczarowanie. Prezentacje trwały około 20 minut, dodatkowo ograniczony czas seminarium nie pozwalał na przeprowadzenie po nich dyskusji. Zabrakło nam dłuższej prelekcji profesjonalisty – gościa specjalnego, a z perspektywy architekta krajobrazu na rynku polskim poznanie doświadczeń zawodowych innych projektantów jest na wagę złota.

|

| Ogród z książką, czyli konkurs Inspiracje-Aranżacje

Wzorem lat ubiegłych na Gardenii przeprowadzono konkurs Inspiracje-Aranżacje, którego organizatorem jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów. W tym roku motywem przewodnim konkursu był „ogród z książką”. Bardzo lubimy odwiedzić to miejsce, szczególnie podczas budowy ogrodów pierwszego dnia. Przyjazna atmosfera w której nie wyczuwa się rywalizacji pomiędzy uczestnikami zachęca do wspolnej dyskusji nad różnorodnymi pomysłami na ogród. Konkurs objęty jest patronatem medialnym przez program Maja w ogrodzie”. Tym razem Maja Popielarska również się pojawiła 🙂

Gardenia

źródło: 1 | 2

| Warsztaty projektowe

W tym roku nowością na targach Gardenia okazały się warsztaty projektowe z wykorzystaniem programu Vectorworks. Cieszyły się one dużym powodzeniem wśród projektantów i architektów krajobrazu. Vectorworks – Ogród i Krajobraz uchodzi za jeden z najbardziej zaawansowanych programów CAD. Według nas to idealne narzędzie do tworzenia planów, gdyż jest połączeniem programu technicznego i artystycznego. Wizualizacje jednak pozostawiają wiele do życzenia. Mimo tego program Vectorworks warto poznać, szczególnie jeżeli ktoś planuje karierę za granicą. Wiele biur zachodnioeuropejskich korzysta z tego oprogramowania. Z pewnością wdrożenie nowych technologii pomoże projektantom poszerzyć horyzonty.