Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia

27 lutego, 2018

Gardenia 2018

Jak co roku, pod koniec lutego nasze drogi prowadziły do Poznania na Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia. Co nowego pojawiło się w tym roku i co warto było zobaczyć?

|

| FPO – ZIELONY TWÓRCO ROŚNIJ W SIŁĘ

Forum Promotorów Ogrodnictwa „zielony twórco rośnij w siłę” prowadzone przez VbLOG miejskiOGRODNIK to wydarzenie, które skierowane było zarówno do profesjonalistów, jak i amatorów odwiedzających Gardenię. Brałyśmy udział w pierwszym dniu projektu, aby poszerzyć wiedzę z zakresu prowadzenia mediów społecznościowych. Mamy nadzieję, że nauka „nie pójdzie w las” i efekty zauważycie już niedługo 🙂 Kolejne dni poświęcone zostały prelekcjom i warsztatom promującym ogrodnictwo jako formę przyjemnego spędzania czasu. Pod okiem zespołu blogerów ogrodniczych uczestnicy mogli samodzielnie stworzyć ozdobną ramkę z rojników i innych sukulentów. Ogromne zainteresowanie projektem z pewnością utwierdziło w przekonaniu prowadzących, że ich warsztaty mają sens.

|

| FORMOWANE DRZEWA I KRZEWY

Spacerując pomiędzy stoiskami prezentującymi materiał roślinny nie dało się nie zauważyć roślinności formowanej, która w Polsce cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie jeżeli marzy Wam się ogród nowoczesny. Prezentowane drzewa i krzewy sprowadzane są na rynek polski najczęściej ze szkółek holenderskich i niemieckich, które oferują bogaty wybór gatunków i odmian. Należy jednak pamiętać, że rośliny formowane nie należą do najtańszych, a ich cena wynika z wieloletniego szkółkowania. Na Targach udało nam się zobaczyć kulistą formę bukszpanu pospolitego, która szkółkowana była przez (uwaga!) 40 lat. Kupując takiej wielkości rośliny możecie cieszyć się dojrzałym ogrodem w krótkim czasie!

|

| MIEJSKI WĘDROWIEC, CZYLI KONKURS INSPIRACJE-ARANŻACJE

Konkurs INSPIRACJE-ARANŻACJE to obowiązkowy przystanek dla wszystkich projektantów i miłośników ogrodów. Każdego roku lubimy odwiedzić to miejsce, ponieważ aż kipi od pomysłowości i różnorodnych interpretacji zadanego tematu konkursowego. „Miejski wędrowiec” – tegoroczne hasło aranżacji ogrodowej uwolniło kreatywność sześciu zespołów projektowych. Zwycięzcą konkursu została firma Strefa Zieleni, której projekt ogrodu ruderalnego był faworytem nie tylko naszym, ale również publiczności i ekspertów.

Miejskim wędrowcem w projekcie laureatów były rośliny zarastające tereny zurbanizowane, czyli miejsca, w których coraz częściej brakuje zieleni. Czytelna i niebanalna kompozycja ogrodu opierała się na nawierzchni ułożonej z trylinki ogrodowej (plastry miodu z firmy LIBET), którą uzupełniono o keramzyt – nawierzchnię ściółkującą. Ważnym elementem tworzącym wnętrze była naturalna ściana o konstrukcji drewnianej wzbogacona roślinnością i budkami lęgowymi dla ptaków.

Całość kompozycji dopełniły dwie instalacje domków dla owadów, których miękka forma przełamała sztywne linie nawierzchni i donic. Instalacje ustawiono w odległości „zachowującej oddech”, co umożliwiło odwiedzającym zwrócenie uwagi na ważny element w ogrodzie – donicę ze stali corten. Akcentem ogrodu był kolor błękitny, który w wyważony sposób zastosowano na ścianie, rzeźbach i poduchach. Cóż więcej dodać? Do ogrodu warto było wejść, usiąść na siedzisku firmy WoDrew kształtem dopasowanym do heksagonalnej nawierzchni i skosztować przepysznych krówek!

Podajemy wytyczne materiałów, które otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu jako elementy obowiązkowe do wykorzystania przy projektowaniu i budowaniu aranżacji:

1 | donica ze stali corten o wymiarach 60×60 cm

2 | zielona ściana składająca się z co najmniej 10 elementów modułowych

3 | część użytkowa w formie ogrodu warzywnego, ziołowego, czy pasieki

Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia już się zakończyły. Pełni energii i zgromadzonych inspiracji czekamy na przyszłoroczne aranżacje. Do zobaczenia za rok!

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz