Mały geometryczny ogród

W niewielką przestrzeń ogrodu wpisano geometryczne kształty rabat, które nadają działce nowoczesny charakter. Cechą wyróżniającą mały geometryczny ogród jest kontrast kolorystyczny w barwie liści bylin, traw, drzew i krzewów. Intensywnie czerwone i bordowe rośliny przeplatają się z różnymi odcieniami zieleni, tworząc ciekawe zestawienia i dynamikę w projektowanej przestrzeni ogrodu.

Ścieżkę wejściową do domu podkreślono antracytowymi słupkami oświetleniowymi oraz kulami bukszpanowymi. Rabatę wzbogacono o niski żywopłot z bukszpanu w kształcie litery L oraz pas imperaty cylindrycznej ’Red baron’, która w trakcie sezonu przebarwia się na intensywnie czerwony kolor. Kompozycja podkreśli geometryczny charakter założenia. W wolnej przestrzeni jasnego kruszywa proponuje się posadzić sosnę pospolitą w odmianie ’Watereri’. Po drugiej stornie ścieżki zaprojektowano trzy kostki bukszpanowe w których posadzone zostaną surmie. Tłem dla tej kompozycji jest żywopłot z zimozielonego żywotnika zachodniego. Dopełnieniem eleganckiego ogrodu przed domem jest pas traw ozdobnych przy ogrodzeniu frontowym. Wzdłuż podjazdu po prawej stronie, ze względu na niewielką ilość miejsca zdecydowano się posadzić zimozieloną trzmielinę, która z czasem stworzy ścianę oddzielającą działkę Inwestorów od sąsiadów.

Część przedogródka oddzielona jest od części ogrodowej żywopłotem z żywotników. Pozwoliło to na stworzenie miejsca na mały ogródek warzywny, który będzie odpowiednio nasłoneczniony. Na wysokości ogródka warzywnego wzdłuż ogrodzenia nie zaleca się sadzić żywopłotu, aby zapewnić dostateczną ilość światła dla roślin uprawnych. Ogrodzenie można obsadzić krzewami owocowymi takimi jak maliny, czy jeżyny. Na życzenie Inwestorów w ogrodzie zaprojektowano drewutnię połączoną ze schowkiem na kosiarkę i sprzęt ogrodniczy. Ustawiono ją prostopadle do ścieżki, aby z ogrodu zasłonić widok na ogródek warzywny. Od strony ogródka warzywnego znajduje się schowek na kosiarkę, sprzęt ogrodniczy i drewno, natomiast od strony tarasu wszystkie schowki przeznaczono na drewno.

Ogród właściwy opiera się na geometrycznych kształtach, które podkreślone zostały betonowym obrzeżem. Tuż za drewutnią zaplanowano rabatę z roślinnością ozdobną, zasłaniającą widok na działkę sąsiadów. Zaplanowano tu miejsce dla magnolii w jasnym kruszywie, pod którą można ustawić kule świetlne lub z betonu architektonicznego. W dalszym fragmencie ogrodzenia zaleca się posadzić zwiewne trawy, które w okresie letnim będą miały dodatkową ozdobę w formie pióropuszy. Trawy będą tłem dla rytmicznie usadowionych kul bukszpanowych.

W trawniku znajduje się geometryczna wyspa zieleni. Ponadto w rogu działki zaplanowano trzy świerki serbskie, które w przyszłości stanowić będą akcent wysokościowy ogrodu. W bliskości tarasu zaplanowano rabatę z hortensjami o białych kwiatach oraz zestawienie kul bukszpanowych i świetlnych.

Projektanci

MIA studio

Lokalizacja

Poznań

Data

listopad 2017

Powierzchnia

250 mkw

Inwestor

Prywatny

Status

Projekt zakończony

mały geometryczny ogród ogród geometryczny przed domem projektowanie ogrodów Poznań kule świetlne w ogrodzie projekt ogrodu geometrycznego Poznań