Jak zaprojektować ogród funkcjonalny w 5 krokach?

21 grudnia, 2016

Jak zaprojektować ogród funkcjonalny

Projekt ogrodu to nie lada wyzwanie. Każdy z nas marzy o projekcie idealnym, który przełoży się na fantastyczną realizację. Jak jednak wykonać projekt, aby nie popełnić błędów i o niczym nie zapomnieć? Należy się przygotować. Jeżeli na samym początku określimy schemat działań, ułatwi nam to naszą przyszłą pracę w ogrodzie. Od czego więc zacząć?

|

1. OKREŚLENIE POTRZEB

Zaparz kawę lub herbatę. Usiądź z rodziną i porozmawiaj o Waszym przyszłym ogrodzie. To bardzo ważny moment, nie macie gdzie się śpieszyć, to nie żaden maraton. Dobrze zaplanowany ogród to klucz do sukcesu, więc musicie poświęcić trochę więcej czasu niż symboliczne 10 minut. Sprecyzujcie Wasze potrzeby, a nawet poszukajcie inspiracji na aranżację ogrodu w internecie. Przecież surfowanie po sieci to wasza specjalność! Z pewnością pomoże Wam to określić upodobania w jakim stylu chcecie wykonać ogród. Może jakiś ulubiony kolor czy rośliny, bez których nie wyobrażacie sobie ogrodu? Tak! To bardzo ważne elementy, które pozwolą ustalić kierunek Waszych działań. Na tym etapie warto także oszacować budżet, którym dysponujecie. Nie odkładajcie etapu projektowego na później, bo z takim podejściem Wasz ogród powstanie za kilkanaście lat. Pamiętajcie, że jeżeli będziecie szczęśliwymi posiadaczami projektu, wykonanie ogrodu zawsze możecie podzielić na etapy. Przecież nikt nie zmusza Was do tworzenia dziury w budżecie domowym!

|

2. ANALIZA STANU ISTNIEJĄCEGO

W jakim celu? To bardzo proste i potrzebne! Nie można wykonać dobrego projektu, bez wizji terenowej. Każda działka jest inna i niektóre jej fragmenty z jakiś względów lubimy bardziej lub mniej. Na tym etapie określamy, jakie elementy w przestrzeni ogrodu chcemy wyeksponować, a które zasłonić. Nie można zapomnieć o sprawdzeniu warunków glebowych oraz świetlnych, które będą miały istotne znaczenie podczas doboru roślin.

inwentaryzacja_dendrologiczna

|

3. PLAN BĄBELKOWY

Co to takiego? Wstępną fazą projektu ogrodu jest zarys schematu funkcjonalno-przestrzennego, który tworzy się na podstawie Waszych potrzeb (określonych w punkcie 1) oraz analizy stanu istniejącego (punkt 2). Schemat często nazywany jest planem bąbelkowym, ponieważ na podkładzie mapy zasadniczej, a najlepiej na jego kopii zaznaczamy okręgami miejsca, które wytyczają główne strefy ogrodu. Schematyczny plan to poważny krok do rozpoczęcia pracy nad koncepcją projektową ogrodu.

|

4. KONCEPCJA

Koncepcja, czyli Wasza wizja projektowa. Poświęciliście bardzo dużo czasu na etapy przygotowawcze, więc już najwyższy czas, aby w zasięg mapy zasadniczej rozmieścić zaplanowane wcześniej elementy ogrodu, uwzględniając przy tym plan bąbelkowy. W koncepcji zaznaczamy elementy takie jak: układ ścieżek, kształty rabat i trawnika, czy elementy małej architektury. Nie można również zapomnieć o roślinności istniejącej, którą zamierzamy zachować. Co dalej?

|

5. PROJEKT TECHNICZNY

Projekt techniczny, zamiennie nazywany projektem wykonawczym. To ostatni etap projektowy, który jest wynikiem wcześniej przeprowadzonych analiz. Opiera się o wykonaną koncepcję, jednak na przygotowanie projektu technicznego potrzebujemy więcej czasu. Jest to zwymiarowany plan z rozmieszczeniem poszczególnych gatunków i odmian roślin wraz z ich ilością oraz specyfikacją sadzenia. Dodatkowo taki projekt zawiera bilans nawierzchni oraz potrzebnych materiałów do realizacji projektu. Należy pamiętać także o projekcie nawierzchni, oświetlenia, czy też elementach małej architektury, takich jak altana bądź pergola. Jeśli macie dużo czasu i zapału możecie sobie z tym poradzić samemu, jeśli jednak wolicie wolny czas spędzić na odpoczynku może warto pomyśleć o zleceniu projektu profesjonalistom? Pomogą oni wam przebrnąć przez wszystkie etapy od koncepcji po projekt wykonawczy, tak aby przestrzeń wokół domu stała się waszym wymarzonym ogrodem.

Samodzielną drogę z projektowaniem możecie zakończyć na opracowaniu planu bąbelkowego. Z dalszą pomocą projektanta Wasz projekt będzie nie tylko estetyczny, ale również funkcjonalny, o co nam chodzi. Myślę, że dla każdego architekta klient z przygotowanym planem bąbelkowym to skarb!